מה שלא הולך בכוח לא צריך בכוח: 10 ביטויים צהליים שצריך להוציא מהלקסיקון

ביינישים וצבא זה שילוב נהדר, ממש כמו שמן 2640 ומים. על כל פקודה של המפקד יש להם איפכא מסתברא, וביטויים שנשמעים טוב מפי סרן עם כריזמה, נשמעים מטומטמים כשהם מתחילים לפלפל בהם. הנה כמה פלפולים שאפילו אגודל לא היינו צריכים בשביל להגות אותם

צבא ההגנה שלנו מלא במושגים, פתגמים והווי שנמצאים רק בצה"ל. רק שם פעולות כמו ניקוי גסטרונומים עם מטאטא נחשב פעולה הגיונית, סס"ל לבן הוא ביטוי שמיש (סס"ל זה ראשי תיבות של סרט סימון לבן, כן?), מג"דים יכולים להתחנן לחפ"ש עם צרור מפתחות שיתן להם מילקי מהמקרר ועוד. 

חלק מהדברים שאומרים לנו נשמעים הגיוניים, כמו למשל לא לחצות קו יורים או שאין לנו על מי להישען ועל קדח הקנה בפרט. אבל יש דברים שאין הדעת סובלת אותם. "הוראות אלו נכתבו בדם" מי השקיע כל כך הרבה לכתוב את ההוראות האלו בדם, ולמה? גם איך טכנית זה קרה? כאילו עשו טונרים מיוחדים עם דם? מאד מוזר כל הסיפור הזה. 

שאלנו בקבוצת הפייסבוק כל הקושיות נכונות מה מטומטם בעיניהם, והתשובות לא איחרו לבוא.להלן הביטויים שטורדים את מנוחתנו ואין לנו אלא לסמוך על אמונת מפקדים תמימה שיש היגיון כלשהו מאחוריהן

1 | אם יש ספק אין ספק    

נניח ויש לפני עשר חנויות, תשע מוכרות בשר שחוטה ואחת מוכרת בשר טריפה, ומצאתי חתיכת בשר בין החנויות. על פי הכלל הזה כאשר יש לי ספק, אין לי ספק. שמה? שהחתיכה כשרה? שהחתיכה טריפה? זה שאמרתם לי שאין ספק לא מבטל את הספק הזה. 

נניח ואני בספק האם להישאר בחדר או ללכת לרס"פיה, כנראה הכי בטוח להישאר בחדר כי כאשר יש ספק-אין ספק. 

ואם תאמר שהכוונה תמיד ללכת לחומרא, אז למה לא לנסח "אם יש ספק-הולכים לחומרא"? אבל אז נשאלת השאלה מה נחשב חומרא: למלא את רצון הסמל או אולי דרך הפעולה היעילה ביותר? ונניח ופתרנו את השאלה מה נחשב חומרא בכל סיטואציה, האם זה מתייחס רק לדאורייתא או גם לדרבנן? 

וזה עוד בכלל לפני שנכנסנו לשאלה של ספק ספיקא, דדינא ודלא איפשט לן…

בקיצור, בחיים אל תהיו מפקדים של ביינישים.

ראמזי
אם יש ספק אין ספק | תמונה: צילום מסך מתוך יוטיוב

2 | "אתם מבולבלים"

לא. אנחנו סתם עצלנים. זה לא יכול להיות תירוץ להכל. המפקד, אתה לא יכול להגיד לנו: "הרגע התחלתם את הטירונות, אתם כנראה עדיין מבולבלים" ושבועיים אחר כך להגיד: "עברתם כבר כמעט חודש בטירונות אז נראה שהתחלתם להתבלבל". אנחנו לא יכולים להיות מבולבלים כי סוף שבוע מתקרב ובאותה נשימה להיות מבולבלים כי הרגע חזרנו מהבית. לא בכל סיטואציה שאתם רוצים לעשות מצוות "והוכחת את עמיתך" אפשר להשתמש בביטוי מבולבלים, עליכם לדייק יותר, כי פייר, כבר התבלבלנו. 

3 | זה לא נגמר עד שזה לא נגמר

מה ההוא אמינא? 

לא נגמר
זה לא נגמר עד שזה לא נגמר | תמונה: giphy.com

4 | תצפו לבלתי צפוי

מה זה אומר? לצפות למשהו שאני לא מסוגל לצפות אותו, ואז אם אני אצפה אותו הוא כבר יהיה צפוי…מרגיש לי שאנחנו נכנסים פה לפרדוקס. ואף על פי כן אצפה לו בכל יום..

5 | לא לזרוק הכל בערימה, תעשו מערום

התבלבלתם? גם אנחנו, אז הלכנו לבדוק:

מַעֲרוֹם - זכר

אוסף חפצים המונחים זה על זה, ערימה. "מערום כלי נשק."

ערמומי מצידנו

6 | לכל שבת יש מוצאי שבת 

מה זאת הכפירה הזאת, כלום אינכם מאמינים ביום שכולו שבת ומנוחה?! האם צבא ההגנה של מדינת היהודים אינו מאמין בעתיד לבוא ביום שכולו ארוך? 

חמוד מאד
אתה רוצה להגיד לי שיש בצבא אנשים שאינם שומרים תורה ומצוות? | תמונה: צילום מסך מתוך יוטיוב

7 | חמש קטנות הייתם פה

היינו? איך בעתיד היינו פה? מפקד, דבר עברית: "בעוד חמש קטנות תהיו פה, חמש קטנות זוזו".

אנחנו אפילו לא בטוחים איזה חלק יותר גרוע במשפט המוכר "בזמן הבא עמדתם מולי בשתי טורים".

8 | כשמגיע, מגיע

מה יש לצבא עם הנחת המבוקש? חשבנו שכשלא מגיע דווקא אז מגיע. דווקא שם נמצא ה' יתברך. 

ואם כבר אתה רוצה להחמיא לחיילים שלך על תפקוד טוב, תחמיא להם. כשאתה מחמיא להם, אתה מחמיא להם. אתה הרי לא תגיד לחברה שלך "כשאת יפה, את יפה" נכון? 

שלכם
שלכם ושלכם, שלכם הוא | תמונה: giphy.com

9 | מי שלא הקיא סימן שהוא לא שתה מספיק

אפשר בבקשה חוות דעת רפואית נוספת? 

חוות דעת רפואית
חוות דעת רפואית נוספת | תמונה: צילום מסך מתוך יוטיוב

10 | מחסן קשות

אוקיי, זה לא באמת ביטוי אלא מושג. למי שלא בקיא, בכל מטבח צבאי ישנו מחסן שקוראים לו מחסן קשות שם נמצאים התבלינים, האורז, הרטבים, קופסאות השימורים והרבה פעמים גם כלים חד פעמיים. בגדול, זהו המזווה. 

ועכשיו נשאלת השאלה. קשות???

מה זה בכלל אומר. הייתם אומרים מחסן יבשים הייתי מבין, זה לא ירקות, לא לחמים, דברים שנשמרים הרבה זמן, דברים "יבשים" כאלו. אפילו קשים אני מוכן לסלוח. אבל קשות? זה התחיל מביצים קשות ששמרו שם? אין בזה שום היגיון. 

אחרי שפרקנו, זה המקום להכיר תודה לקבוצת הפייסבוק "כל הקושיות נכונות" על תרומתם למדינה ולכתבה