6 דברים שאפשר לעשות במקום נטיעות

טו בשבט הגיע ואיתו הגיעו הפירות היבשים, שירי הילדים וכמובן גם מצוות היום: נטיעות. אך מה יעשה מי שכבר עבר את כיתה ז'? ליקטנו עבורכם פעילויות אלטרנטיביות מהנות שיעשו לכם את החג

כמידי שנה הולכים המוני זאטוטים ומכתתים רגליהם על ג'בלאות ארצנו הקטנטונת במה שמכונה "נטיעות". זה דבר מאד נחמד בהנחה ואתם ילדים קטנים שמחפשים יום טיול במקום בית ספר, זה לא נחמד אם עברתם את כיתה ז' ואין לכם עניין לחכות בתור בשביל לתת שתי מכות של מעדר באדמה רנדומלית ובסוף להכניס יחד עם עוד שישה ילדים אחרים שתיל שככל הנראה לא ישרוד שבוע. 

אז הנה רשימה אלטרנטיבית של פעילויות שניתן לעשות במקום נטיעות לכבוד ראש השנה לאילנות לשיטת בית הלל. אם אתם הולכים לפי בית שמאי, סורי, פספסתם.

1 | כלום

לא ברצינות, ב-א' אלול אתם הולכים לדיר לחגוג את ראש השנה למעשר בהמה? אין צורך לצאת מהכלים כי ככה נהגתם לעשות בסניף. 

היתרונות של לא לעשות כלום ניכרים מיד: אין צורך לצאת מהבית, אין צורך להתאמץ, לא מתייבשים בגלל שהבאנו בקבוק של חצי ליטר מים ליום שלם ולא חוזרים הביתה עם נעליים מלאות בוץ. 

זה המקום גם להזכיר את הפתגם המפורסם: "מי שלא עושה לא טועה". אם נשארים בבית אין שום מקום לטעויות. 

הבין מה אמורים לעשות בחורף | תמונה: giphy.com
הבין מה אמורים לעשות בחורף | תמונה: giphy.com

2 | שתילת עציץ

אם יש לכם ילד זוחל בבית עציץ הוא הזדמנות נהדרת לתת לו לאכול אדמה ולקבל חיידקים טובים ומינרלים חיוניים לגוף. אם אתם חושבים שאנחנו מתלוצצים אז תדעו שיש כאלו שממש מתכוונים לזה ברצינות. 

וכמובן, הדבר המספק ביותר הוא שככה תוכלו להתנשא ולהעלות תמונות עם הכיתוב "רון בלב ואת ביד, חוגגים את ט"ו בשבט באהבה לאדמה" ולקבל המון לבבות וקריאות התפעלות.  

3 | לקנות עציץ פלסטיק

אין צורך להרחיב בדבר היתרונות העצומים הגלומים בעציץ שאין צורך לטפל בו. כמו כן נזכיר את מאמר חז"ל "דירה נאה מרחיבה דעתו של אדם" - מהיום אומרים די לויקיפדיה, אמרו שלום לעציצי פלסטיק!

 

4 | סדנת מקראמה מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים

טו בשבט הוא חג אקולוגי וככזה אנחנו ממליצים מאד על סדנאות אקולוגיות מכל סוג שהן: שזירת סלסילות מקני במבוק, שטיחים מקליפות הדרים, פיסול בובות של איש מעיסת נייר ממוחזר, חריטה ברפסודות ושימוש חוזר בעץ, סריגת כובעים מעלי בננה ועוד. 

חשוב מאד לשמור על הסביבה, ואמנם התוצרים שלכם ככל הנראה יהיו חסרי תועלת, אבל זה נועד רק שתרגישו טוב עם עצמכם.

זאת וזאתי אקולוגיה
שומרות על סביבות נקיות | צילום מסך מתוך פייסבוק 

5 | סרט

במקום פעילות לא מהנה כמו נטיעות, אפשר לסגור על פעילות מהנה ופאסיבית כמו סרט. חורף וקר (סתם, נעים כזה, בכל זאת אנחנו בישראל, כן?) וזה זמן מעולה להתכרבל מול המחשב עם שוקו ושמיכה ולצפות בלהיטים "שליחות חשאית בדמשק", "אתרוגים מהסולטן" או "ליל הסדר עם הסולטן". אם אתם קצת יותר אמיצים ומוכנים ללילה של סיוטים אז אתם יכולים לצפות ב"לילה בגומחה" או ב"חבורת דג מלוח". הצפייה על אחריותכם בלבד ואנחנו בהחלט לא ממליצים לילדים מתחת לגיל 16. 

אתמול אחותי הלכה לחברה שלה, ושם היא שמעה מהבנדוד החילוני של החברה שיש עכשיו איזה סרט שלאגר שקוראים לו "השכן שלי היטלר" או משהו כזה. אנחנו כמובן נגד צפייה בתכנים שאינם הולמים את רוח ישראל סבא ולכן זה המקום להזכיר את הסרט עטור השבחים "חטיפת אייכמן" ואת המשפט האלמותי "אמור את שמך האמיתי". להשיג בחנויות המובחרות. 

6 | נטיעות הפוכות

אין מה להתבייש אם אתם אוהבים לטעת עצים כשהשורשים כלפי מעלה. כיום אנחנו יודעים להגיד שיש הרבה סוגים של צמחים, וכל נוטע יכול להחליט מה הוא אוהב. זה לא אומר שיש בתוכך משהו רע, זה לא אומר שאתה רע. להתכחש לזה אולי יקל עליך באופן זמני אבל זה לא יתן מענה לצרכים הרגשיים שלך בטווח הארוך. אם אתה אוהב נטיעות הפוכות, זה בסדר גמור, אנחנו מזמינים אותך לטעת בצורה שמרגישה לך נכון, והעיקר שתלך עם האמת שלך. 

 

ונסיים בברכה האופטימית "המהלך בדרך ושונה ומפסיק ממשנתו ואומר, מה נאה אילן זה ומה נאה ניר זה, מעלה עליו הכתוב כאילו מתחייב בנפשו"