5 הדמויות הדתל"שיות הכי טובות בנטפליקס

דתל"שים הם כבר מזמן מגזר ייחודי, ולאט לאט הם גם מתחילים לקבל ייצוג בסרטים ובסדרות. קבלו את הדמויות הדתל"שיות הכי מתוקות ואבודות שמצאנו בנטפליקס, יהודיות ונוצריות

איך אתם מדמיינים דתל"ש? ג'וזף קאופמן, כיפה בכיס, כישרון ריקוד מזעזע? בשביל הדתל"שים של הציונות הדתית יש לנו מדריך זיהוי מפורט, אבל קיימים בעולם דתל"שים מסוגים שונים ומשונים. חלקם אפילו לא יהודים לא עלינו.

אספנו מרחבי הנטפליקס דתל"שים שנגעו לנו בלב. הם סוחבים עליהם את הדת גם אחרי שיצאו ממנה, אם זה בגלל המשפחה ואם זה בגלל התכונות הדתיות שנעוצות עמוק בנפש, כי כמו שאמרו חכמים מאיתנו – אפשר להוציא את הדתל"ש מהדת, אי אפשר להוציא את הדת מהדתל"ש.

מוטי וולקנברוך

למוטי יש משאלה אחת – להתחתן עם אישה שהוא אוהב. הציפיות של אמא שלו קצת שונות, ובגדול הדרישות שלה מהכלה הפוטנציאלית הן לב מתפקד ואמא יהודייה. אחרי כמה ניסיונות שידוך כושלים מוטי פוגש את בחירת ליבו, שיקסע גמורה, וזה – איך לומר? לא ממש מתאים למאמע.

מוטי (יואל בסמן) נקרע בין המחויבות למסורת ולמשפחה ובין העולם החדש שהוא מגלה, ולאט לאט נוטש את כל מה שהוא מכיר, החל במשקפיים וכלה בכל דבר אפשרי בעצם. המסע שלו מהפנט ולא הגיוני בשום צורה, אבל נסלח לו כי הוא כל כך מתוק.

הסרט הזה מתחיל קריפי וממשיך בכל הכוח. הדמויות מוגזמות, העלילה מופרעת, היידיש שופעת, המבטא הישראלי של הגיבור השוויצרי מדויק ברמה מלחיצה, והמשגיח היהודי שהיה על הסט בזמן הצילומים כנראה נרדם כמה פעמים. אין דרך אחרת להסביר למה מוטי נוטל ידיים בול לפי ההלכה אבל מתגלח עם סכין, ולאף אחד לא מזיז שהוא יושב בשולחן שבת עם טלפון דולק בכיס.

אז הסרט לא ממש נאמן לא ליהדות ולא לקצב האיטי שבו בדרך כלל אנשים נוטשים דת ומסורת, אבל הוא נוגע ללב ומצחיק בטירוף.

מוטי וולקנברוך מתעורר לחיים | The Awakening of Motti Wolkenbruch

סרט, קומדיה (שוויצרי)
ביטול תורה: 94 דקות
שמירת עיניים: שפה בוטה ומעט סצנות מיניות שאפשר ומומלץ לדלג עליהן

מוטי וולקנברוך מתעורר לחיים

המורדת

ומקומדיה מטופשת לדרמה בועטת.

המורדת היא מיני סדרה שפרצה לחיינו לפני שנתיים. היא עוקבת אחרי אסתי שפירו (שירה האס), שבורחת מבעלה ומאורח החיים התובעני של סאטמר. היא מגיעה לגרמניה ממש בלי כלום, הודות לעירוב שנקרע בברוקלין בדיוק כשניסתה לצאת מהבניין, ומנסה להתחיל חיים חדשים בלי אף אחד שדואג לה ובלי היכרות עם מה שנמצא מעבר לד' אמות של סאטמר.

זו סדרה קשוחה, יש בה רגעים קשים לצפייה (מבחינה נפשית, כן? האלימות שואפת לאפס) ודמויות נוגעות ללב, כולל מוישה שרודף אחרי אסתי ומאיים עליה. הסדרה עשויה בחן וברגש וקשה שלא להזדהות, לא משנה באיזה צד של הדת אתם נמצאים.

אסתי שפירו
אסתי מנסה ליצור לעצמה חיים חדשים | תמונה: giphy.com

הרגע הכי זכור מהסדרה הוא כמובן כשאסתי שרה על הבמה בקונסרבטוריון בברלין את הניגון שאיתו נכנסה לחופה. עוד סצנה מטלטלת היא הכניסה שלה למים מיד אחרי ההגעה לברלין, כמובן בלבוש מלא מהגרביון ועד הפאה.

המורדת | Unorthodox

מיני סדרה, דרמה (אמריקאית־גרמנית)
ביטול תורה: 4 פרקים, כל אחד 52–55 דקות
שמירת עיניים: נקי כמעט לגמרי, אבל לא צנוע ברמת שטיסל

המורדת

יעלי אשכנזי (בשבילה גיבורים עפים)

תנו לעצמכם רגע להתלהב מזה שסדרה כל כך ישראלית הגיעה לנטפליקס ואז שימו את הסדרה בצד. אנחנו פה כדי להתמקד ביעלי (נינט טייב), זאת שבשבילה גיבורים עפים.

קשה לראות על יעלי את השרידים מהדת. בהתחלה זה אפילו קצת מבלבל, אחיה הוא הדתי של החבורה והיא נראית חילונית למהדרין, אבל במסיבת ברית אצל משפחת אשכנזי אנחנו יכולים לראות את הציונות הדתית בכל עוזה, ואת הקשיים של יעלי בתור בת דתל"שית במשפחה דתית. העיניים שלה כשאמא אומרת לה בקול קר לשים על עצמה משהו בשביל הכבוד של אבא יגרמו לכל דתל"שית להזדהות.

דמות נוספת שנעה על הציר הדתי היא אח של יעלי, דובי (נדב נייטס), שמתחיל את הסדרה עם ביטחון באמונה שלו ומאבד אותו ככל שהעלילה מסתבכת. ההתלבטות שלו אם לקחת תפילין לטיסה, הקושי שלו מול הקדוש ברוך הוא והשבת ההיא שבה הוא מוצא את עצמו על הכביש לתל אביב גורמים כמעט לכל דתי להזדהות עם החיפוש אחרי תחושת הביטחון וההשתוקקות בקשר עם אלוקים.

בשבילה גיבורים עפים

סדרה, דרמה (ישראלית)
ביטול תורה: 10 פרקים, כל אחד 40–46 דקות. פרק פתיחה 77 דקות
שמירת עיניים: יחסית נקי
אלימות: סצנות מלחמה, אלימות וסמים קשים

בשבילה גיבורים עפים

ליין קים (בנות גילמור)

ליין היא מתבגרת דתל"שית טיפוסית. היא מקפידה להגיע לתפילות בשביל אמא, מחליפה בגדים בדרך הביתה, חולמת לצאת מהבית ולשלוט בחיים שלה ובינתיים חיה דרך החברה הכי טובה שלה, רורי.

אמא של ליין היא נוצרייה אדוקה, והיא לא מכירה שום אפשרות אחרת עבור הבת שלה. במשך תקופה ארוכה ליין מנהלת חיים כפולים ומסתירה להקת רוק, בני זוג וערימות של דיסקים מתחת לאף של אמא שלה, והיא קצת השלימה עם העובדה שתחיה ככה לנצח. כלומר עד שגברת קים תמות.

קשה להישאר אדישים כשגברת קים מגלה פתאום על השאיפות הנסתרות של הבת שלה. ליין עוזבת את הבית ועוברת לגור עם הלהקה, כלומר היא ושני בנים לא עלינו. היא אפילו מתחתנת עם אחד מהם (אחרי אינסוף מאמצים שלה ושל לורליי, אמא של רורי, לשכנע את גברת קים שתסכים לבוא לחתונה) והופכת לאמא תוך תשעה חודשים מהחתונה, כיאה לדתיים.

ליין קים
גברת קים מנסה לבקר את ליין בפעם הראשונה מאז היציאה מהבית | תמונה: giphy.com

ליין היא אחת הדתל"שיות הכי דתל"שיות שיש. המסע שלה מדהים והקשר שלה עם אמא, למרות פערי הדורות והאמונות, מעורר השראה. והיי, מכירים את התיאוריה הזו שלחוזרים בתשובה קשה יותר לקבל ילדים שלא הולכים בדרכם? אז בטח תופתעו לגלות שגברת קים בעצמה מרדה באמונה הבודהיסטית של אמא שלה, וגם בגיל חמישים היא עדיין מנסה לרצות אותה ומסתירה מפניה את אורח החיים הנוצרי. כנראה שמרד בהורים עובר בגנים.

בנות גילמור | Gilmore Girls

סדרה, קומדיה ודרמה (אמריקאית)
ביטול תורה: 153 פרקים, כל אחד בערך 40 דקות (7 עונות)
שמירת עיניים: סדרה לכל המשפחה

בנות גילמור

רות' באגס (פול)

הסרט בקצרה: שני בריטים גיקים להחריד מטיילים באמריקה בקרוואן נייד, נתקלים בחייזר סטלן בשם פול שבורח מהמשטרה, לוקחים אותו טרמפ, עוברים מיליון חוויות הזויות ובסוף קורים כל מיני דברים שלא נגלה לכם כי זה חתיכת ספוילר.

בדרך הם פוגשים את רות (אפשר לקרוא לה רות ולא רות'? תודה), בחורה צעירה שגרה עם אבא שלה, נוצרייה מאוד וחדלת אישים באופן כללי. הם די חוטפים אותה, בעיקרון, אבל לא נתעכב על זה.

האמונה שלה משתנה מקצה לקצה בבת אחת כשהיא פוגשת את פול החייזר והוא מחליט להעביר לה את כל הידע שלו לגבי האבולוציה בעזרת מגע חושי. רות מתערערת מהמידע החדש, אבל מתעשתת מיד ומתחילה לחגוג על החיים החדשים שלה, שכבר לא כוללים את האלוהים שהאמינה בו. היא לא עושה הרבה מעבר להמון המון קללות שלא במקומן, אבל הניסיון חמוד.

בקיצור, רות היא ממש לא דתל"שית קלאסית, בעיקר כי בתהליך היציאה בשאלה שלה אין שום חיפוש ושום שאלה – מנוצרייה אדוקה היא הופכת תוך דקות לאתאיסטית מושלמת, בלי שרצתה בכך ובלי אפשרות להטיל ספק. מה שכן, מגניב לראות את הגרסה הנוצרית של הבחורה הדוסית.

פול | Paul

סרט, מדע בדיוני וקומדיה (אמריקאי)
ביטול תורה: 99 דקות (כרגע לא נמצא בנטפליקס, אמור לחזור)
שמירת עיניים: נקי ויזואלית אבל השפה גסה מאוד

פול