6 תשובות טובות לשאלה "אם היית יכול לבטל איסור תורה אחד, מה הוא היה?"

אין יהודי שלא שאל את עצמו את השאלה הזו, ואם יש אז הוא או צדיק נסתר או משקר לעצמו. מוקצה לא נשארים חייבים ונותנים את האמת הכואבת בפנים, כי עם כל הכבוד תרי"ג זה קצת יותר מדי

חשוב להבהיר שאנחנו אוהבים את כל התרי"ג, ואם זה היה תלוי בנו גם היינו מקיימים את כולן בלי יוצאת מן הכלל. אבל עם כל האהבה והמסירות יש פה ושם מצוות שהיינו מוכנים להוריד מהרשימה. לא בקטע כופר בכלל, כן? סתם משאלת לב מרדנית. ובכל מקרה כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא אז אין לנו מה להפסיד.

(מערכת מוקצה שואפת לקבל ולהכיל כל מצווה באשר היא ללא הבדלי עשה, אל תעשה ורמת קושי)

1 ברכת המזון

היא ארוכה, היא מעיקה, ותמיד איכשהו נמצא את עצמנו בעלינו לשבח. אנחנו נזכרים בה אחרי שכבר עזבנו את השולחן ואז מתלבטים אם לחזור לברך או להתפלל שאלוקים יוותר לנו הפעם. ההלכות לגביה לא הכי ברורות, אם אכלתי משולש פיצה צריך לברך? ועל פרוסת חלה? ואם זה לחמניה מזונות אבל קבעתי עליה סעודה? היא גם הגורם המרכזי (יחד עם נטילת ידיים) למיליון התלבטויות האם החתכת לחם הזו שווה את כל הטרחה.

מצד שני אין דרך טובה יותר להעביר לאנשים את המסר שהארוחה נגמרה ושיעופו לנו מהבית. זימון הוא המצאה גאונית, שלא נדבר על שיר המעלות – כל מה שצריך זה להתחיל לזמזם ומשם הטקס ממשיך לבד והאורחים מוצאים את דרכם החוצה.

נתפשר לפחות על לקצר את ברכת המזון למשפט וחצי. האורך הזה לא בשבילנו.

ברכת המזון
כן... זימון מישהו? | תמונה: giphy.com

2 תרומות ומעשרות

על מי אנחנו עובדים? עד שאין בית מקדש אין שום סיבה לעשות בכאילו. פעם זה היה רלוונטי וחשוב, מפנקים את הכהנים והלוויים במטעמים תוצרת בית, מרגישים חלק מעבודת הקודש שהם עושים. היום זה פשוט מיותר. המקסימום שעושים זה להביא חלה מוכנה למשפחת כהן, ואפילו אי אפשר לדעת אם הם באמת זרע כהנים או סתם מתחזים. נמשיך להניח בפח חתיכות בצק עטופות כאילו אין מחר.

למה כן להשאיר? כי זה טקס חמוד אחרי הכל, ונחמד להרגיש אנשים תורמים ונדיבים בלי לעשות שום דבר משמעותי, ובכלל כל עולם הבת מצווש וערבי הנשים חייב הרבה למצווה הזו.

הפרשת חלה
עכשיו כל אחת תבקש בקשה ותשים ח"י שקלים בצדקה ומיד נשיר ביחד וזכני לגדל | תמונה: giphy.com

3 שילוח הקן

תנו סיבה אחת למה להשאיר את המצווה התמוהה הזו.

בעצם כן יש סיבה, אחת בדיוק – בלי שילוח הקן לא היה לנו את נכס צאן הברזל של הילד שמיילל "כי ייקרא קן ציפור לפניך", אחד השירים החסידיים הטובים של כל הזמנים, שהכי כיף לזייף בקולי קולות.

4 כשרות

זה רמאות מה שאנחנו עושים פה, כי אלוקים לא אמר "תשמרו כשרות", אלא זרק עלינו מלא הוראות ומצוות שונות. וכמו שלא הייתם עונים על השאלה ב"מצוות שבין אדם לחברו", ככה גם כשרות לא תקפה פה. יודעים מה? אנחנו נעלה כתבה חדשה רק על זה, הכינו עצמכם.

5 חמץ בפסח

המצווה הכי מתישה בכל המצוות של כל הדתות. בדקנו. מילא לאכול מצות, מילא לא לאכול חמץ – אבל מה הסיפור של בל ייראה ובלי יימצא? על מה הוא מנסה להתנקם בנו? נכון, לא היינו העם הכי נוח ביציאת מצרים, אבל זה לא תירוץ לבכייה לדורות. חשבנו שאתה אל רחום וחנון. הלחץ הזה שמתחיל בפורים ולא מפסיק עד סוף הרומפלנאכט, הוא לא עושה טוב ליהודים שלך.

כלומר, תודה שאתה דואג שהמסילות של החלונות יקבלו ויש אקונומיקה פעם בשנה, ובינינו באמת לא היינו חולמים לנקות ככה אף פעם, אבל קצת טו מאצ'. אני אישית מוכנה לצום פעמיים תענית אסתר בשביל להחליק את פסח.

מצה
השם ישמור מה היינו עושים אם היה איסור בל יימצא על פירורי מצה בסוף החג | תמונה: giphy.com

6 לאהוב כל אדם מישראל

באמת? גם את הילד קקה שמעשן לנו מתחת לחלון כל שבת? המצווה הזו אומנם שמרה עלינו מאוחדים בכל האלפיים שנות, ודי בזכותה עוד לא פרצה פה מלחמת אחים, אבל הרבה פעמים היא לא פשוטה כמו שהיא נשמעת. איך אמר שאולי? כל יום שאנחנו לא הורגים אחד את השני זה בזבוז.