סגירת חורים: תעלומת הטופס והדם הנעלם

בעקבות ההצלחה אנחנו חוזרים עם פינת סגירת החורים, והפעם: מה נסגר עם הטפסים של תרומות הדם? הבאנו לכם את כל המידע על סערת המגזר הנוכחית, ובצורה הכי ברורה שאפשר

עוד לא נרגענו מסערת הרב מלמד, וכבר אנחנו נדרשים לסכם סערה נוספת שנמשכת חודשים ועוד לא נרגעה – סערת טופסי תרומות הדם במגן דוד אדום. הרשת מלאה בבליל של אמירות לכאן ולכאן, והאזרח הדוס הקטן לא מבין למה ואיך ומתי זה ייגמר. לטובתו נעבור שלב שלב כדי להבין על מה בעצם כל המהומה.

1| הכל בגלל ההומואים

זה התחיל כששר הבריאות, ניצן הורוביץ, לקח החלטה אמיצה – עד עכשיו בטופס התרומה היה סעיף שלא מאפשר לקחת דם מגבר שקיים יחסים עם גבר, ולא עוד. היום גם הומואים יכולים לתרום דם כמו כולם, וזה בסדר כי ממילא בסוף הכל מתערבב בבטן של מישהו.

gays
ההומואים בוחשים בקדרה הרותחת של הציונות הדתית | תמונה: giphy.com

במקרה או שלא במקרה, חודשיים לאחר מכן הוחלט במגן דוד אדום לשנות שני דברים קטנים בטופס הנ"ל: במקום שהמתרים יכתוב את ארצות המוצא של האב והאם, הוא יכתוב את ארצות המוצא של הורה 1 והורה 2. ועל זה הציבור הדתי כבר לא יכול לעבור בשתיקה.

2| חרם הישיבות

זוכרים את הישיבה שבה הכל מתחיל ונגמר? אנחנו מדברים על הר המור כמובן. היא וישיבת מצפה רמון הבהירו שהן לא מוכנות לתת יד להרס ערכי המשפחה, ולכן הן מפסיקות את ימי ההתרמות לאלתר. ישיבת בית אל אפילו הוציאה ציווי גורף: "בהוראת מרן ראש הישיבה שליט"א כל התרמות הדם של הישיבה מבוטלות, ואין לאף בחור ואברך אפילו באופן פרטי ללכת ולחתום על הטופס הזה".

כל זה קרה באוקטובר 2021. בהמשך הצטרפו לחרם גם ישיבת חברון החרדית, וחודש אחר כך היישוב כוכב השחר הצהיר שגם אצלם לא יהיו ימי התרמה מרוכזים. עוד שם שנוסף לקהילת המוחים הוא אבי מעוז (ח"כ מטעם מפלגת נעם), ששלח שאילתא לשר הבריאות ושאל מה נסגר. כמה ימים לפני כן הוא גם נאם בכנסת בנושא, וכינה את האירוע "מעשה נבלה שאין כמוהו".

הרב אליקים לבנון (רב המועצה האזורית שומרון וראש ישיבת אלון מורה) הגיע לחדשות גם הוא, לאחר שביטל יום התרמה של מד"א בישיבה. "היינו תורמים בלב שמח ובגוף שמח", הוא אמר, אבל "אם במד"א רוצים שנחזור לתרום דם, בבקשה – שישנו את הטפסים". גם הרב יעקב אריאל התנגד לשינוי, והציע שאולי במקום לשנות את הטפסים פשוט נעיף ממד"א את האחריות הבלעדית לתרומות דם.

עיתון הארץ בתגובה: "אז שהחרד"לים לא יתרמו דם". נראה אתכם שורדים בלי הדם שלנו, חובבנים.

בוז
יופי, פרסמתם כותרת מתנשאת כמו שאתם אוהבים, עכשיו כמה מנות דם לשים לכם אבא? | תמונה: giphy.com

3| הרב, מותר לתרום דם?

פתאום עומדת בפני היהודי המאמין שאלה מהותית – האם להפסיק לתרום דם כדי להצטרף לחרם ולתמוך בערכי המשפחה, או שמא מדובר בפיקוח נפש והוא דוחה גם את העיקרון הכי חשוב בעולם? מסתבר שגם בנושא הזה אין צל של קונצנזוס.

הרב שלמה אבינר נחרץ כמנהגו: "מי שממלא טופס זה נקרא בהלכה 'מחזק ידי עוברי עברה'". לטענתו אין כאן מקרה של פיקוח נפש, כי החולה לא מונח לפני התורם, ובכלל, האחריות מוטלת על מד"א, והם חייבים לשנות את הטפסים בחזרה כי הפיקוח נפש הוא בעיה שלהם בלבד. הוא גם מציע פשוט לתרום ישירות לבתי החולים, בלי התיווך של מד"א.

הרב יובל שרלו לעומתו לא תומך בחרם. "למותר לציין שאני סובר שהטפסים האלה הם מטורללים לחלוטין, וטוב תעשה מד"א אם תשוב ל'אבא' ו'אמא'", הוא אומר, אבל מדגיש שמדובר בפעולה של הצלת חיים ולכן לא צריכה להיות לאידיאולוגיה השפעה על המעשים.

רב נוסף שעלה לכותרות עם דעה הלכתית הוא הרב ד"ר רפי פוירשטיין, שאמר באופן חד משמעי: "החרמת תרומות הדם פוגעת בחיי אדם – זהו חטא חמור", ועודד את הציבור לשים בצד את האידיאולוגיה ולהמשיך לתרום.

4| הכניעה

דם
צמאי דם | תמונה: giphy.com

ואז במד"א הבינו שהוויכוח מיותר מאוד ועדיף פשוט להחזיר למצב שהיה. כלומר, כמעט. בעיתון הארץ דווח (תחת הכותרת הפומפוזית "מד"א החליטו להיכנע לסחיטה") שבטפסים יהיה כתוב 'אב' ו'אם' ותהיה אפשרות לשנות את המגדר באופן ידני (מה זה אומר בעצם?), ולמחרת פורסם בערוץ 7 שכמה ביינישים באו לתרום טסיות דם באיכילוב, דרשו לקבל טפסים עם אבא ואמא וקיבלו. כלומר, בטפסים המקוריים עדיין כיכבו הורה 1 והורה 2.

מד"א עשו צעד נוסף לעבר המחרימים, והציעו טפסים חדשים: הפעם בלי הורה 1 ו־2, אבל גם בלי אבא ואמא. פשוט מורידים את הסעיף לחלוטין. לכאורה פתרון מקסים לשני הצדדים, אבל ראשי הישיבות לא אהבו את זה, בלשון המעטה. או הכל או כלום.

5| בצורת?

כאן המצב מתחיל להסתבך. בחודש האחרון יצאו מד"א בקריאה לציבור והודיעו שיש מחסור חמור במנות דם, וכל מי שיכול לבוא לתרום תבוא עליו הברכה. סמנכ"לית שירותי הדם במד"א, פרופ' אילת שנער, התראיינה והראתה נתונים מדאיגים: בימי שגרה מגיעות 1,100 מנות דם ביום, ובימים אלו רק 600–700. אבל בעוד אתרי החדשות הדתיים חגגו על הממצא בהנחה שעכשיו כולם יעריכו יותר את הציבור הדתי לאומי שאחראי לרוב התרומות, ממד"א נמסר שהסיבה למחסור היא האומיקרון, הבן הצעיר של הקורונה, ולא החרם של הציונות הדתית.

תרומות דם
אז מי אשם, המחרימים או המוחרמים? | צילום מסך

בריאיון איתה מוסיפה אילת שנער ואומרת שהשמטת סעיפי המוצא של ההורים לא קרתה בעקבות ההחרמה, אלא פשוט כי הם כבר לא נצרכים. תני לנו לפחות את זה, מה קשה לך?

בכלל נראה שבמד"א מנסים בכוח להתעלם מהמחאה, כי חודש קודם לכן התראיין מנכ"ל מד"א, אלי בין, ואמר: "אין שום חרם, הכל קשקוש. אין ירידה בכמות תרומות הדם, להפך, בשל תרומות של הקהילה הגאה והמגזר הערבי".

בישיבת מצפה רמון קלטו את הצורך ופנו למד"א: "ביקשנו מהם להחריג באופן חד פעמי את הטופס המקורי שתמיד תרמנו בו דם", אמר לערוץ 7 אחראי תרומות הדם בישיבה, דביר זלצמן. "אמרנו להם שיבואו 4,000 בחורי ישיבות לתרום. הם סירבו. הם אמרו 'נסתדר בלעדיכם'". לא נעים בכלל.

6| הקרב נמשך

מובילי המאבק נגד הטפסים החדשים פנו לראש הממשלה ודרשו ממנו להתערב. יומיים אחר כך עידית סילמן, יו"ר ועדת הבריאות, כינסה דיון חירום בנושא. גם משה פייגלין התראיין, ובאופן לא מפתיע בכלל יצא בכל הכוח נגד השינוי ואמר כל מיני דברים שהוא עתיד להתחרט עליהם (הטופס הרבה יותר גרוע מפורנוגרפיה, חורבן פרוגרסיבי ו"אף לא טיפת דם אחת למי שמוחק לכולנו את אמא ואבא". חבל משה, אהבנו אותך עם הקנאביס).

הכתבה האחרונה שהתפרסמה בנושא עלתה באתר סרוגים, שם נכתב שבגלל המחסור במנות דם מתארגנים ימי התרמה מרוכזים בישיבות. לא כתבו מספרים ושמות, אבל נקווה שזה צעד חיובי לכיוון הסוף של הסאגה הזו.

סרוגים
העיקר הבריאות, באמת | צילום מסך 'סרוגים'

7| סיכום ענייני ולא מועיל

א. מד"א בעד הומואים
ב. הציונות הדתית לא כל כך
ג. ביי