סגירת חורים: סערת הרב מלמד ומישמש הכתבים

אם עוד אין לכם דעה לגבי הסערה האחרונה בכוס התה המגזרית, ובעצם אתם לא ממש מבינים מי נגד מי ומה מברכים כשזורקים את פניני הלכה מהבית – אתם במקום הנכון. בואו לסגור חורים עם כל המידע שאתם לא צריכים

מפעם לפעם פרפר משיק בכנפיו מאחורי דלתיים סגורות של ישיבת קו נידחת, ותוך שלושה פוסטים ושני ציוצים המגזר כולו מבעבע ויורה דעות לכל כיוון. אבל אנחנו מכירים אתכם, קהל מתוק שלנו, ויודעים שקשה לכם להחזיק ראש. זה מובן לגמרי. אז לפני שתשכך הסערה, באנו להשלים פערים ולסגור חורים. והפעם: סערת הרב מלמד ומישמש הכתבים, ספר ההמשך לרבי המכר "תעלומת הטופס והדם הנעלם" ו"דוריטוס והמשפחה בעלת שני האבות".

להלן השתלשלות האירועים:

1| הכל בגלל הרפורמים

הרב אליעזר מלמד (מחבר 'פניני הלכה') נפגש עם רפורמים (תיאור כללי לאירוע שהפרטים שלו לא ממש חשובים), ויצא בקריאה לאפשר להם להתפלל בכותל עם ספר תורה. 

זה כמובן מכעיס כמה רבנים (כן, מהר המור, זה תמיד הר המור, חוץ מאשר במקרה הזה שבו זה גם הר המור). מתחיל עליהום על הרב מלמד, על פסקי ההלכה שלו ועל 'הגישה הליברלית' שהוא סיגל לעצמו בלי ששמנו לב. התקשורת המגזרית יוצאת בכותרות מפוצצות, כמו:

מה עובר על הרב מלמד, סרוגים
משבר התבגרות קלאסי, על פי הכתבה המקסימה | צילום מסך 'סרוגים'

2| הרב אריאל VS הרב מלמד

עוברים החודשים והסערה לא מתרוממת, מה עושים? פונים לז'אנר האהוב "מכתבי רבנים", כמובן.

לפני מספר ימים התעוררנו, אמרנו מודה אני, פתחנו את הפיד והזדעזענו לראות כותרות כועסות וקריאות להחרים את ספרי פניני הלכה. "למעלה מ־70 רבנים נגד ספריו של הרב מלמד", "רבנים מהר המור מנסים למחוק את הרב מלמד", והכי גרוע: הרב אריאל נגד הרב מלמד. זה כבר לא הר המור נגד העולם, הרב אריאל הוא אחד מגדולי הרבנים של המיינסטרים הציוני דתי. מלחמה כזאת, אם עדיין מותר להשתמש בטקסטים של בנט, היא ממש ירי בתוך הנגמ"ש.

איך זה יכול להיות?
התשובה היא שהכותרות פשוט לא נכונות.

3| המכתבים

mail
מתנגדי הרב מלמד בדרך לבצע את זממם | תמונה: giphy.com

בתחילת החודש פורסמו שני מכתבים חתומים על ידי רבנים: אחד שפונה ישירות נגד הרב מלמד, ואחד שהולך מסביב. הראשון, שעליו חתום בגאון הרב דב ליאור, בא "למחות על פרסום דבריו של הרב אליעזר מלמד, בפרט בשני תחומים: היחס לרפורמים וכן בעניין הדרכות הלכתיות מסוימות המופיעות בספר 'פניני הלכה' על הלכות טהרת המשפחה". לא כל פניני הלכה, יש להדגיש, רק הכרך על טהרת המשפחה. בסוף המכתב הרבנים קוראים לציבור (או "אחינו בית ישראל" בלשון צחה ורבנית) שמבקש ללמוד הלכה: "לחפש את מבוקשו בספרים אחרים, הנאמנים לדרך הפסיקה המקובלת".

יש?

יש. עכשיו למכתב השני. הוא כבר מעוטר בהרבה יותר חתימות של רבנים, ובראשם הרב יעקב אריאל והרב שלמה עמאר (הראשון לציון, הגזמתם). הוא כבר לא מזכיר את פניני הלכה או את הרב מלמד, רק מביע את "דאגתנו מפני הסטייה מדרכה של פסיקת ההלכה בישראל".

4| המישמש

מסתבר שהתקשורת והציבור עשו שישו ושמחו על שני המכתבים, לקחו קצת מפה וקצת מפה, וגררו הרבה הרבה יותר מדי כתבות ומאמרים ודעות וציטוטים (לא מדוייקים) בנושא. לא שמנו פה הכל מפאת חוסר עניין לציבור.

אחרי הפרסום הרב אריאל הבהיר שאין קשר בין שני המכתבים, והמכתב השני בכלל לא כוון נגד הרב מלמד ספציפית, ומה פתאום להחרים. כותבי המכתב אומרים שברור שיש קשר ולשם הם כיוונו מלכתחילה. אנחנו אומרים שקרמבו מוקה זה דוחה ובכלל תעברו לשוקולדים נורמליים. שבעים אלף פנים לתורה.

אז אם לסכם:
א. הרבה רבנים כועסים על הרב מלמד בגלל כל מיני סיבות
ב. הרב אריאל לא קורא להחרים את את הרב מלמד
ג. פניני הלכה זה אחלה ממש
ד. קרמבו מוקה לא

קרמבו
לפחות יש פסק הלכה אחד שעליו כולנו מסכימים | צילום מסך מתוך יוטיוב

ועיקרן בסוף

לשנן ולשלוף בשולחן השבת הקרוב אליכם:

טבלת רבנים


קרדיט תמונת הנושא:
מאת Lahav Ararat - The picture owner is my friend and he agreed me to use it, CC BY-SA 3.0, wikimedia