איך לפתוח עסק קטן? מדריך טיל לעצמאי המתחיל

בירוקרטיה היא ההמצאה השנייה הכי אכזרית של השטן (ישר אחרי חודש ארגון בחורף), והיא המכשול שעומד ביניכם ובין עסק עצמאי. איך פותחים עוסק פטור בלי להסתבך יותר מדי? טוב, מתחילים כאן. כל מה שעצמאי צריך לדעת >>

מעצבות מטפחות, מגיהי קונטרסים וקושרות מקרמה – המדריך הזה הוא בשבילכם. הקורונה הכניסה אתכם הביתה, רחוק רחוק מהמשרד, וכמו הרבה אנשים גם אתם החלטתם לצאת לעצמאות ולהתחיל להרוויח מהתחביב. אנחנו לגמרי תומכים.

החוק במדינת ישראל מחלק את האנשים העובדים לשני סוגים, שכירים ועצמאים, וככל שעובר הזמן יותר ויותר אנשים מבינים שהם לא חייבים להיות כפופים למעסיק כזה או אחר. הם עושים את הצעד הראשון – אני מדברת על דף פייסבוק כמובן – ונכנסים לעניינים.

ואז מתחילות הבעיות. כי צריך לפתוח עוסק פטור, ובשביל זה צריך תיקים ביותר מדי משרדים ממשלתיים, וכל אחד מהם נמצא בעיר אחרת (שאף אחת מהן היא לא זו שרשומה לך בתעודת הזהות) ופתוח בשעות הזויות שונות, ועד שהגעת למשרד אחד גילית שחסר לך מסמך ממשרד אחר, ואם איכשהו הצלחת להשתלט על העסק – מהר מאוד יתברר לך שאין לך שמץ של מושג מה אתה אמור לדווח ולמי ומתי. והכי גרוע, תמיד ירחף במאחורה של הראש הפחד שיום אחד ביטוח לאומי יגלו שיש לך חוב של מיליוני שקלים, ומשם הדרך קלה להוצאה לפועל ופשיטת רגל והזדקנות בכלא. לא נעים.

giph
 תיעוד נדיר שלי חווה התקף חרדה לאחר שלא שילמתי ביטוח לאומי בזמן | תמונה: giphy.com

אנחנו לא רוצים שאף יהודי ייכנס לכלא על לא עוול בכפו, חס ושלום, ולכן כתבנו לכם את המדריך הזה. לחיי התחלות חדשות!

מי בעסק?

שלושה שותפים באדם: מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. כל אחד מהם רוצה להתרגש איתכם על העסק החדש, ולכן תהיו חייבים לעדכן אותם בכל התפתחות. עוד מעט נעבור אחד אחד, אבל נתחיל בהבדל בין שני סוגי העוסקים.

בדרך כלל עסקים חדשים מתחילים בדרגת עוסק פטור, כלומר – פטור מתשלום מס ערך מוסף, הידוע בכינויו מע"מ (הוא עדיין חייב לשלם למס הכנסה, אל תתבלבלו). מיהו העוסק הפטור? להגדרה הזו נכנס כל עסק שסך ההכנסות שלו במשך שנה לא עולה על סכום מסוים, ואם הוא עובר את הגבול הוא הופך להיות עוסק מורשה. כרגע, שנת 2022, הגבול הזה הוא 102,292 ₪ בשנה. בשנה שעברה זה היה קצת פחות. אל תנסו להבין למה זה ככה כי אנחנו צריכים להתרכז בעיקר. חשוב להדגיש, אנחנו מדברים כאן על הכנסות, לא על רווח – גם אם ההוצאות שלכם על העסק היו גבוהות, הן לא משפיעות על דרגת העוסק שלכם.

יש כמה מקצועות שלא פטורים ממע"מ וחייבים להיות עוסק מורשה, שווה להעיף מבט ברשימה ולוודא שאתם בסדר.

התלבטות
תיעוד נדיר שלי מתלבטת האם לקחת פרויקט גדול למרות שאני אפילו לא קרובה לגבול של עוסק פטור | תמונה: giphy.com

עכשיו נכיר את שלושת הבוסים שלנו, תהיו נחמדים:

מע"מ

מע"מ הוא מס שנלקח מכל עסקה שאנחנו מבצעים. לא משנה אם שילמתם לאינסטלטור או קניתם מסטיק בשקל תשעים, 17% מהתשלום הולך לכסות את הגירעון של המדינה. הידד, תרמתם שלוש אגורות למאמץ הלאומי.

עכשיו, כשאתם הופכים לעסק רשמי, אתם חייבים לדווח למע"מ על כל ההכנסות. בתור התחלה הם צריכים לדעת על קיומכם, וכאן אנחנו מתחילים את המסע הבירוקרטי המרגש שלנו:

פתיחת תיק במע"מ

קודם כל תשמחו לשמוע שלא צריך להגיע פיזית למשרדי רשות המיסים – השנה היא תשפ"ב וכבר אפשר להגיש בקשה לפתיחת תיק עוסק פטור באמצעות האינטרנט. תצטרכו לצרף כמה מסמכים, אבל זה לא מסובך. אחרי שתגישו את הבקשה החבר'ה במע"מ יבדקו אותה ואז יפתחו לכם תיק. תשפ"ב כבר אמרנו?

מסמכים
תיעוד נדיר שלי מגישה טופס 821, טופס 101, צילום ת"ז בשלושה עותקים ותעודת פטירה של סבא לפקיד הנבוך | תמונה: giphy.com

המסע לא נגמר כאן כמובן, ומעכשיו אתם מחויבים להוכיח למע"מ בכל שנה שההכנסות שלכם לא גבוהות מדי ואתם עדיין רשאים להיות עוסק פטור (אם ההכנסות עלו והגיע זמנכם להפוך לעוסק מורשה, תצטרכו אשכרה ללכת למשרדי מע"מ ולשנות את הסטטוס. אבל יש לנו עוד זמן עד שנגיע לשם). את ההצהרה על מחזור העסקאות בשנה החולפת צריך להגיש עד ל־31 בינואר בכל שנה, ואפשר לעשות את זה לבד באתר המקסים שכבר הכרנו או להיעזר בשירותיו של רואה חשבון. זה קצת כאב ראש, אז לפעמים עדיף לשלם לאיש מקצוע כדי להשאיר את הראש נקי ופנוי לדברים חשובים יותר.

מס הכנסה

גם כאן מדובר בכסף שיוצא מהכיס שלכם ונכנס לכספת של המדינה, אבל כאן אין פטורים. גם עוסק פטור מחויב לשלם את המס. אבל בשונה ממע"מ, מס הכנסה מחושב לפי הרווח הסופי, ולא לפי ההכנסות בלבד – לכן מחשבים גם את ההוצאות ושומרים כל קבלה. החיים שלכם עומדים להיות מעניינים, אל דאגה.

פתיחת תיק במס הכנסה

כאן העניינים קצת פחות מודרניים. אומנם עדיין לא תצטרכו להגיע למשרדי מס הכנסה, אבל כן תצטרכו למלא טופס פתיחת תיק בכתב יד ולשלוח לאגף מס הכנסה באזור שבו רשום העסק שלכם. חפשו כאן לאיזה אגף אתם שייכים.

יאוש
תיעוד נדיר שלי בכניסה למס הכנסה ירושלים אחרי שגיליתי שאני רשומה בפתח תקווה | תמונה: giphy.com

את גובה המס שתצטרכו לשלם מחשבים בסוף השנה, על סמך הרווחים שלכם בשנה החולפת (הכנסות פחות הוצאות מוכרות). כדי שהפקיד הנחמד ידע כמה אתם צריכים לשלם, תצטרכו להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה, ובו מפורטות כל ההכנסות וההוצאות שלכם בשנה החולפת. את הדו"ח צריך להגיש עד 30 באפריל של השנה העוקבת, וגם כאן אפשר להגיש לבד באתר של משרד המיסים או להיעזר ברואה חשבון.

ביטוח לאומי

השותף השלישי והאהוב על כולנו. הוא שומר על הביטחון ומבטיח פיצויים כשמשהו רע קורה חס ושלום. כולם משלמים אותו, אבל בזמן ששכירים אפילו לא שמים לב שאחוז מסוים מהמשכורת הולך לביטוח לאומי, עצמאיים צריכים לשלם כל חודש.

פתיחת תיק בביטוח לאומי

הכי פשוט וקל – נכנסים לאתר של ביטוח לאומי וממלאים את הטופס. תצטרכו לשער את גובה ההכנסות שיהיו לכם בשנה הקרובה, ועל פיהן ייקבע הסכום שתצטרכו לשלם לביטוח לאומי בכל חודש. בסוף השנה בודקים את ההכנסות – אם הן גבוהות מהסכום ששילמתם במהלך השנה, תצטרכו לשלם את ההפרש. אם הן נמוכות יותר, תקבלו את העודף. יאי, עוד כסף למסטיקים. שימו לב שאפשר לשנות את ההצהרה על ההכנסות פעם בשלושה חודשים כדי להימנע מצבירת חוב גדול מדי.

את התשלום החודשי לביטוח לאומי אפשר להעביר באמצעות הוראת קבע או תשלום חודשי בכרטיס אשראי, כל המידע באתר של ביטוח לאומי.

התרגשות
תיעוד נדיר שלי מגלה בסוף השנה שהרווחתי כלום וחצי ואני צריכה לשלם רק 200 שקל הפרש | תמונה: giphy.com

פתק בכותל והרבה תהילים

זהו, סיימנו את השלב המעיק של פתיחת העסק. עכשיו נשאר רק השלב המעיק של לתפעל אותו, אבל שטויות. עברנו את תשלום הארנונה נעבור גם את זה. עכשיו תתרווחו בכיסא המנהלים החדש שלכם, קחו סוכריה מהצלוחית שמשום מה התעקשתם שתהיה שם, ותיהנו מכל רגע שבו אתם הבוסים של עצמכם.

כלומר לא באמת. אתם רק כלי משחק בעולמו של השם יתברך, הבוס הגדול, בורא חושך ואור וביטוח לאומי. תהיו חזקים חבר'ה.

dirt
בני אדם יושבי חושך וצלמוות, אילוסטרציה | תמונה: giphy.com

אז מה למדנו היום?

  1. כל עסק חייב לדווח על ההכנסות לשלושת האבות: מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי.
  2. כל עסק חייב לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי.
  3. עסק קטן (שההכנסות שלו נמוכות מהרף שנקבע) נקרא עוסק פטור, והוא פטור ממע"מ. עסק שההכנסות שלו מעל הרף נקרא עוסק מורשה, והוא מחויב גם במע"מ.
  4. אנחנו עפר ואפר והכל זה קודשא בריכו.

 

תודה רבה לרו"ח אוריה וייס על המידע המקצועי המפורט!