הרב, אני רק שאלה: מה היה בשרשור שאלות הנוער?

הבאנו את הרב עידו פכטר לענות על קושיות בקבוצת הנוער ובחרנו לכם את הטובות ביותר, כדי שתרגישו שפספסתם

הרב עידו פכטר מחדר השאלות של תנועת נאמני תורה ועבודה נכנס לכמה שעות לגוב האריות של כל הקושיות נכונות – קבוצת הנוער, לשרשור שו"ת מוצ"ש סוער במיוחד. לא רוצים לעשות לכם ספוילרים אבל מטאל, שפינוזה והבנות של רש"י מופיעים בשאלות, אז מה כבר יכול להשתבש.

מוזיקת השטן, נטיעות בשמיטה ושאלת השאלות

האם יש הלכה שאוסרת שמיעת מוזיקת מטאל? (או כל מוזיקה שכוללת טקסטים נגד דת, עידוד שטניזם, אלימות ועוד מגוון נושאים כגון מוות, ייאוש, התאבדות וכו'...)

"יש מושג של מוזיקת עגבים. הרמב"ם בפירוש המשנה מדבר על כך שבסופו של דבר התוכן של המוזיקה הוא הדבר החשוב. אם זו מוזיקה שפוגעת בנפש ומכניסה תכנים לא ראויים – אין לשמוע אותה. ואין זה משנה אם זו מוזיקה 'ישראלית' או לא".

עזבו אתכם מטאל, נעשה ערב קריוקי משירי גידי גוב וישי ריבו, תענוג לאוזן ולנפש.

מוזיקה
ערפילי טוהר, לא בחיל ולא בכוח, פרח שלי הו פרח אואואוווווו | תמונה: giphy.com

לדעת הרב יכול להיות מצב שבו מותר לנטוע בשמיטה?

"מבחינה הלכתית יש מרחב גדול בעניין. שמיטה בימינו היא מדרבנן, ואם מדובר בעצי סרק ועם אדמה מחוברת, יש מקום להקל אם יש צורך. השאלה היא כיצד רואים את הצורך... רבנים גדולים כבר דנו בנושא".

מה הקטע של שירת נשים? האם זה באמת איסור? מותר לי לשיר ליד גברים?

"הקריטריון הקובע הוא התוכן והסגנון. אם זו שירה רצינית ואומנות גבוהה, אפשר. אם זו שירה זולה ומשדרת תכנים 'מיניים' זה בעייתי – אגב, לשני המינים".

איך לעזאזל זה מסתדר עם ההלכה?

"מוזמנים לעיין בירושלמי, ובמאמרו המלומד של חברי הרב יוני רוזנצוויג בביטאון תחומין".

ואנחנו מוסיפים: איך שפה כזו בפנייה לרב מסתדרת עם ההלכה?

תנועת נוער: מעורב או נפרד?

"בגדול אני מצדד במעורב, כי אלו הם חיינו – מעורבים. שם נפגשים עם האתגרים האמיתיים וגם לומדים כיצד להתנהג עם המין השני. אלו יכולות חשובות לחיים הבוגרים".

בני עקיבא
כל חניך כל מדריך יש לו חברה. עבודה זרה, אילוסטרציה | תמונה: giphy.com

האם נשים יכולות להניח תפילין? הרי נשים סומכות רשות.

"כן, אם זה לשם שמיים, ודאי. כמו מיכל בת שאול וכמו בנותיו של רש"י. אלו מקורות מפורשים".

הדגל שלי הוא כחול וסגול וירוק וצהוב וכתום ואדום

מה היחס ההלכתי לאנשים שעברו ניתוחים לשינוי מין? האם מתייחסים למין שהם נולדו איתו או למין הנוכחי?

"זו שאלה שטרם הוכרעה, ולכן בינתיים מתייחסים למין המולד. אם המדע יכריע בעתיד שבאמת הייתה כאן 'נפש כלואה', אני סבור שההלכה תצטרך לקבל זאת, ולהכיר במין הנוכחי".

rainbow
אין פה שום סמל מעורר מחלוקות | תמונה: giphy.com

האם להט"בים צריכים לשמור נגיעה וייחוד מבני מינם?

"לדעתי כן. כל דבר שעלול להביא לידי 'ערווה', יש להימנע ממנו".

כלומר, גבר שנמשך לגברים לדעתך כדאי שישמור נגיעה וייחוד גם מגברים וגם מנשים?

"אם זה עלול להביא אותו לידי ערווה, אז כן. אם אין לו בכלל משיכה לנשים, אז מצידו אינני רואה שיש כאן בעיה שיגע בנשים או יתייחד איתן. מובן שמצידן זה יכול להיות בעייתי".

מה הרב חושב על המאבק של תרומות הדם בגלל הטפסים החדשים? למה פיקוח נפש לא עומד כנגד זה?

"לצערי יש במאבק הזה יותר מדי צודקים ופחות מדי חכמים. בסופו של דבר אם פגענו בנתרמים וסיכנו נפשות, אז מה עשינו? שני הצדדים היו צריכים להפעיל בגרות, מה שלא נעשה. את המלחמות האידיאולוגיות לא ננהל על גבם של חולים הזקוקים לדם".

הרב יש לי חברה…

האם יש בעיה בקשר רומנטי שכנראה לא יבשיל לחתונה, אבל עם הקפדה על איסור נגיעה?

"זה מורכב. אני מודע לכך שקשר בין בנים לבנות הוא דבר שאנו מרגישים בו צורך והוא חשוב עבורנו, לכן לא הייתי שולל גם אם זה לא מוביל בהכרח לחתונה. זה תלוי הרבה באופי של כל אחד ואחת. כמובן יש להקפיד שלא ליפול לאיסורים, ולשים גדרות במקום שצריך".

 

היה והקשר הבשיל לחתונה, יש להקפיד על תמונת אירוסין מרוחקת ומביכה כיד המסורת הטובה עלינו. | תמונה: giphy.com
היה והקשר הבשיל לחתונה, יש להקפיד על תמונת אירוסין מרוחקת ומביכה כיד המסורת הטובה עלינו. | תמונה: giphy.com

למה לשתף פעולה עם האיסור על הוצאת זרע לבטלה? הרי כל בר דעת מבין שזה עיוות מקראי. לא חבל על הנפש של בני הנוער?

"הייתי נמנע מאמירות כה נחרצות ומוחלטות. אני מסכים שיש להעמיד את הדין על מקורו ולא להיגרר לקיצונות. יש לחנך לצניעות ולשמירה, אבל לא לחרוג מעבר לפרופורציות הנכונות".

למה כולם משתגעים מפוסט מודרניזם?

מסתבר שהנוער של היום נוטה לפּילוסופיה, שלא לומר מחאקר. הבאנו לכם מדגם קטן מתוך ים השאלות הבאמת חשובות ועמוקות, ומי שמלכלך על הנוער שלנו יקבל שפינוזה לפנים.

למה כולם משתגעים מפוסט מודרניזם? מה כזה נורא לטעון שלכל אדם יש את האמת שלו בשיח שהוא משתייך אליו? הרי ברור שלך הרב ולכומר נוצרי אין את אותה אמת, זה אומר שהעולם נחרב?

"יש הבדל בין לטעון בעד ריבוי אמיתות (כפי שאת/ה טענת) לבין אמירה שאין אמת והכל יחסי (פוסט מודרניזם). הראשון מביא תקווה ואמונה, השני בעיקר ייאוש".

ההלכה היא מערך בלמים ואיזונים שמונעים ממנו להדרדר לחיים שאינם לרוח התורה, או שהיא הטבע שלנו (מה שבאמת נכון לנו מבחינה מהותית ולא רק מונע ממנו להדרדר)?

"הרמב"ם כותב במורה נבוכים שחוקי התורה נקראים צדיקים, כי הם מביאים את האדם לאיזון הנכון ביותר – בין חומר לרוח, בין מידות שונות שקיימות בו, בין המותר והאסור. אדם שלם יכול היה מטבעו להגיע אל האיזונים האלה, כפי שמשה היה. לכן כשם שאסור להתיר את האסור, כך אסור לאסור את המותר. זו הקדושה הגדולה ביותר – קדושת החיים".

האם לא מסוכן להסביר את התורה בצורה של מוסר טבעי? זה לא יכול לגרום לקלות ראש ביחס למצוות שאיננו מבינים במישור הטבעי?

"גם המוסר הטבעי הוא אמצעי שדרכו מתגלה האלוהים. לכן להתעלם ממנו, או לזנוח אותו, זה איסור מוחלט. לא אמורה להיות סתירה בין ההלכה ובין המוסר הטבעי, ואם יש, אז סימן שאיננו מבינים נכון את ההלכה. ראה הראי"ה קוק באורות הקודש חלק ג'".

פילוסופיה
נער דתי בשיעור מחשבת ישראל, אילוסטרציה | תמונה: giphy.com

מה דעת הרב על תורת הקבלה, ועל הזוהר בפרט?

"הזוהר התגלה במאה ה־13, וחיבורו עדיין מהווה תעלומה, על אף שלר' משה דליאון יש תרומה חשובה לכך. ודאי שיש בו מסורות קדומות מימי הרשב"י. תורת הקבלה עוד התפתחה רבות לפני ואחרי, וכדי להבין בה צריך להעמיק ולהרחיב דעת. בפועל, אמר הרנ"א רבינוביץ': מי שמבין קבלה לא מדבר, ומי שמדבר כנראה לא כל כך מבין. בכל מקרה, אם נטיית לבך לשם – למד/י. אשמח להכווין לספרות רצויה בפרטי".

חזון הצמחונות והגאולה

מה דעת הרב על 'אתחלתא דגאולה' ועל הפרדת דת ומדינה?

"אינני סבור שאנחנו יכולים להיכנס מאחורי הפרגוד ולדעת אם אנחנו בגאולה או לא. מה שאני כן יכול לדעת זה שעל פי הרמב"ם יש לנו 'חזקת משיח', דהיינו סימני גאולה, והמימוש שלהם תלוי בנו. גאולה היא לא מתנה, היא אתגר ומשימה עבורנו.

לגבי דת ומדינה, המדינה שלנו מוגדרת בתור מדינה יהודית ביי דפינישן, ולכן אי אפשר לצפות להפרדה טוטאלית. מה שכן, יש לשמור על האיזון הנכון, כי עירוב מוגזם של דת ומדינה יוביל להרס של שתיהן. ודאי שאין לכפות דת על אף אחד".

מה היחס של היהדות לגבי צמחונות? אני יודעת שהחיות באו לעולם כדי שנאכל אותן, אבל הדרך שמובילים אותן לשחיטה היא ממש צער בעלי חיים.

"לדעתי אם מתעללים בבעלי חיים, יש ספק גדול אם הם כשרים. אחת ממטרות השחיטה היהודית היא למעט את הסבל של בעלי החיים, ועל תנאי זה הותר לנו לאכול בשר. אכן, אני מאמץ את עמדת הרב קוק שלעתיד לבוא כולנו נהיה צמחונים. בינתיים אינני רואה כיצד הדבר אפשרי, ולכן אינני מצפה שרוב העולם יהפוך לצמחוני. מה שאני כן מצפה הוא שאנשים ימעטו באכילת בשר (עד פעמיים / שלוש בשבוע) כדי להפחית את התעשייה, ולמעט בסבל שבעלי החיים עוברים במכלאות".

ואנחנו מחזקים: אשרייך שיש בך מידת הרחמים, שנזכה כולנו.

כרובית
חברתו הטובה ביותר של הצמחוני | תמונה: giphy.com

אופטימיות לסיום

איך אפשר לדעת שלה' אכפת ממני?

"אם הוא ברא את העולם ואותנו בכללו, כנראה שאכפת לו מאיתנו. זו המהות העמוקה של הבריאה לעומת יצירה. ביצירת דבר אנחנו נוטשים אותו לאחר היצירה, אך בבריאה יש מאין, הבריאה תמיד תלויה בבורא".

תודה לרב פכטר ולכל המשתתפים, נתראה בשו"ת הבא!

יש לכם עוד שאלות? מוזמנים להיכנס לחדר השאלות, לראות תשובות ממגוון רבנים וגם להוסיף שאלות משלכם!

אהבתם? התחברתם? לא הסכמתם? בואו להתווכח על זה: @כל הקושיות נכונות @כל הקושיות נכונות - קבוצת הנוער

🤝 שת”פ