הכתבה עם התעויוט: בואו להתנשא עלינו

לרגל יום העברית המתרחש ובא עלינו, שתלנו בכתבה 30 טעויות שרק מחכות שתמצאו אותם. כנסו לקרוא, להחכים ולבדוק אם אתם ערניים מספיק

יום העברית מתרחש בכל שנה בכ"א בטבת, יום ההולדת של אליעזר בן-יהודה. השנה יום ההולדת הנ"ל יוצאת בשבת, ולכן, כמו יהודים טובים, הקדמנו את החגיגות ליום חמישי. כדי שהפועלי במה של המסיבה ההמונית לא יחללו שבת? לא ברור.

אז מזל טוב לייזר היקר שלנו, יהודי מבדח שאתה. לכבודך ולכבוד היום המיוחד אנחנו יוצאים בפרויקט שעוד לא היה כמוהו: כתבה בה מושתלים בכוונה טעויות לשוניות. למה אנחנו עושים את זה? כי אנחנו אוהבים אותכם ויודעים כמה אתם אוהבים לתקן.

grammer
מה, גם באנגלית יש חולי דקדוק? | תמונה: giphy.com

באמת, אין דבר שאוהבי עיברית אוהבים לעשות יותר מאשר לתקן טעויות. יש כאלה שהפכו את הסטייה למקצוע (ואנחנו לא מדברים רק על אבשלום קור, גם עורכי לשון ומגיהים מצטרפים לחבורה העליזה) ויש כאלה שסתם נהנים להביך חברים (התשובה המתבקשת לתיקון בשם המספר: אני ספרתי שלושה!). אבל כולם כולם מעצבנים. ואנחנו כאן בשביל כול האנשים האלה. זה המקום לפרוק את כל הג'יפה שיש לכם על העולם בצורה מבוקרת ומשכילה.

אישור קו

חשוב להבהיר: הטעויות שהחשבנו כטעויות הם לא כאלה שאפשר להתווכח עליהם יותר מדי. כלומר כן, תמיד אפשר להתווכח, יש קבוצות פייסבוק שכל מהותם היא ויכוחים לשוניים וחפירות שלא ברא השטן. אבל הטעויות שאליהן התכוונו אמורות להיות חד משמעיות, ומי ששולט קצת ומכיר את הכללים ישים לב אליהן. סלנג זו לא טעות, כן?

חשוב להבהיר 2: הכללים לפיהם אנחנו הולכים הם כללי האקדמיה ללשון. תבלעו את ההערה על "קודם שיקראו לעצמם בעברית", תחליקו את הביקורות על מיסגור השפה בחוקים ואת הכאב ראש של "שפה היא דבר מתפתח ונקבעת על ידי המשתמשים בה", זה כבר נושא אחר שאנחנו מתעלמים ממנו במודע. היות וכללי האקדמיה הם פשוט הכללים היחידים שיש כרגע, אם זה ננצח.

חשוב להבהיר 3: מעורכת לשון לעורכי לשון: כל אחד מאתנו למד מיליון כללים שונים ומשונים. ניסיתי ללכת על קו בטוח, טעויות שלא קשורות לסגנון או לכלל זה או אחר שדחף לי מרצה נלהב. מקווה שיהיה בסדר.

זהו, כנראה שאמרנו כל מה שהיה צריך לאמר. עכשיו נשאר רק להחזיק כתבה שלימה על כלום. בקטנה.

מילים
מילימילימילימילימילימילים | צילום מתוך הספר "מה שאחרים חושבים בי", יואב בלום

כלום, בגדול

ובכן, מה נאמר ומה נגיד, יש הרבה על מה לשוחח. אפשר למשל ללמוד מילים חדשות בעברית. מוכנים?

באתר האקדמיה יש עמוד ששולף לכם חידושי מילים באופן אקראי אז עם תהיתם למה הוא נועד, הנה אנחנו משתשמשים בו.

ידעתם שאינטראקטיבי הוא "הידודי"? מלשון הדדיות. מה הקשר לאינטראקטיבי, אלוהים יודע.

קאלט זה פולחן. קצת קיצוני, לא אשקר. ובכלל כבר יש מילה כזאת. חסר לכם מילה? תמציאו, בשביל זה משלמים לכם.

פרווילגיה היא זכות יתר, סנפלינג הוא גלישת חבל, וחכו לזה: סינתיסייזר הוא, תופים – מסנתז. ברצינות? אז ונטילטור הוא מוולטר? פריז'ידר הוא מפרזר? זה כל מה שאתם עושים שם בירושליים, לוקחים מילים ותופרים להם תחפושת של עברית? ראוי להערכה, יש כאן המון השקעה בלא לעשות שום דבר מועיל.

עוד כלום אבל אחר

עכשיו תכתבו כמה טעויות מצאתם, בפוסט בפייסבוק או בתגובות פה למטה, ותבדקו איפה אתם עומדים ביחס לממוצע: