רווח לפני אימוג'י: כן או לא? :)

אימוג'ים הם כבר מזמן חלק בלתי נפרד מהטקסטים שאנחנו כותבים, והרבה פעמים גם מחליפים אותם, אבל עד היום אף אחד לא התעמק בהם מבחינה לשונית. אפילו האקדמיה ללשון מתנערת מאחריות. באין אנשים יצאנו לחקור את הנושא בעצמנו

אני קצת מעצבנת בכל מה שקשור לעברית. בקטע טוב, נראה לי, משתדלת לא לתקן אנשים, ואם כן זה רק מתוך נקמה אישית. בכלל אני אדם טוב ורחמן. אבל כשאני כותבת אני מעצבנת – מקפידה על זכר ונקבה, מכפילה אותיות שימוש, מקף עליון ־ וקו מפריד ארוך – גם בהודעות ווטסאפ (אפילו כתבתי על זה פוסט בעל"ח) ומשתדלת לדבוק בכללי האקדמיה (אבל לא בהכל. סטגדיש.)

דבר נוסף שאני מקפידה עליו כבר שנים הוא רווח בין טקסט לאימוג'י. לא תמצאו אצלי אימוג'י מחובר לטקסט, זה ייהרג ובל יעבור. תמיד ידעתי שהרווח הזה נכון, אבל רק לאחרונה התוודעתי לאנשים שמתנגדים לו עקרונית, וכדי להוכיח להם שהם טועים עשיתי מעשה והלכתי אל האורים והתומים – האקדמיה ללשון העברית.

"שלום, בעקבות ויכוח עם חבר רציתי לדעת האם יש להטיל רווח בין מילה לפרצופון (אימוג'י). לטענת החבר לא צריך כי האימוג'י הוא כמו סימן פיסוק, ולגרסתי צריך כי הוא נפרד מהמילים ובא בנוסף להן. יש לאקדמיה הכרעה בנושא? :)"

כן, צריך להגיד "להטיל רווח", וכן, כתבתי "לגרסתי", וכן, השתמשתי במילה פרצופון. כזאת אני, חנפנית.

האקדמיה הפתיעה וענתה במהירות, וכבר למחרת נחתה בג'ימייל שלי התשובה: האקדמיה לא עוסקת בזה.

קצר ופוגע.

hurt
אבל אבל אבל אני סמכתי עליכם ☹️ | תמונה: giphy.com

למה לא לשים רווח לפני אימוג'י?

אנשים שדנתי איתם בנושא טענו שאימוג'י הוא כמו כל סימן פיסוק אחר, הוא נועד לתת טון ואופי למשפט שלפניו, ולכן יש להצמיד אותו למילים – בדיוק כמו שמצמידים פסיק, נקודה וסימני קריאה ושאלה. ככה משפט כמו "אני חושבת שאת טועה" יקבל זווית אחרת כשיבוא אחריו סמיילי קורץ (אני חושבת שאת טועה😉), ואפילו "אתה אדם נוראי" יכול להפוך את עורו ל"אתה אדם נוראי❤️". הכל עניין של טונציה.

גם האקדמיה מסכימה עם הרעיון, ובקובץ ההחלטות שהוציאה בענייני פיסוק נכתב כך: "סימני הפיסוק מסייעים לקורא להבין את הנקרא; הם מציינים סיומים, התחלות, הפסקות והנגנות. סימני הפיסוק מרמזים על מבנה המשפט ועל הטעמתו". נקודה באה בסוף משפט ללמדך שהוא נגמר, פסיק בא בין חלקי משפט ללמדך כל מיני דברים שלומדים בשיעור לשון ולא נפרט אותם כאן, ואם נלך עם המחשבה הזו, אימוג'י בא בסוף משפט ללמדך באיזה אופן להתייחס למשפט וכמה מבוגר האדם שכתב אותו.

אגב, אם אתם לא סגורים על המשמעות של אימוג'י זה או אחר, באתר הזה תוכלו לחפש כל אימוג'י ולקבל את הפירוש שלו. חושבים שאין הבדל בין לב צהוב לכתום? תחשבו שוב.

נשמע יופי. אז למה את בכל זאת צודקת?

או, שאלה נהדרת. תודה ששאלתם.

האימוג'י הוא לא סימן פיסוק, מהסיבה הפשוטה שהטקסט יכול לעמוד גם בלעדיו. אנחנו לא חייבים סמיילי קורץ כדי להבין ציניות (אולי חלקנו כן, אבל זו כבר בעיה אחרת), לעומת סימן שאלה שמבדיל בין שאלה לבין קביעת עובדה, נניח. אתם יודעים על מה אני מדברת. אתם מסכימים איתי. אתם תעשו כל מה שאני אומר לכם מוהאהא.

האימוג'ים הם תוספת מאוחרת למילה הכתובה. המגוון הענק שלהם מוכיח שהם לא נצרכים, הם רק כלי עזר, לפעמים אפילו רק קישוט, ומטרתם המקורית היא להיות תחליף וירטואלי להבעות פנים ולמחוות גופניות. חיוך הוא לא סימן פיסוק, נכון? נכון. את צודקת יעל ואנחנו טעינו.

לכן מבחינתי אימוג'י הוא כמו מילה נוספת. במקום לכתוב "את יודעת למה אני מתכוונת חחח" אני אכתוב "את יודעת למה אני מתכוונת 😉", ובמקום "למה אתה חייב לעצבן? אוף" אני אכניס סמיילי כועס או אימוג'י מתוסכל. אני יכולה לתת עוד דוגמאות, אבל הבנתם איך זה עובד. בלי סימן שאלה.

אוקיי, אז את צודקת. אפשר סיכום?

בוודאי:

האימוג'ים מוסיפים על הטקסט >

אימוג'ים הם בבחינת מילים >

בין מילים יש רווח >

בין מילים לאימוג'ים יש רווח

מש"ל 🙌