כונן

הסוף לבלגן בטלפון: ככה תשמרו על התמונות שלכם

הטלפון שלנו מפוצץ בתמונות של אחיינים, סרטונים של חתולים, צילומי מסך של פוסטים מצחיקים בפייסבוק וסלפים, מלא מלא סלפים. אנחנו כאן כדי לעזור לכם לחסוך מקום בטלפון ולעשות סדר באנדרלמוסיה

פעם הדברים היו הרבה יותר פשוטים – צילמנו תמונה פעם בחודש, הלכנו לחנות צילום לפתח אותה, הכנסנו לאלבום המתאים, כתבנו בעט "צילה במחנה קיץ יער הזורע, תמוז תשנ"ו" ובכל פעם שרצינו לראות אותה פשוט פתחנו את האלבום והתמוגגנו. היום יש אינפלציה מטורפת של תמונות ואנחנו הולכים לאיבוד.

בואו נעשה רגע ניסוי: תפתחו את הגלריה בטלפון ותספרו כמה תמונות תרצו לראות עוד עשר שנים. אני מהמרת שהתשובה תהיה בין חמישה אחוזים לאחוז אחד בקושי. ערמות של תמונות שקיבלנו בווטסאפ והן לא באמת מעניינות אותנו, צילומי מסך ששלחנו לבסטי וגררו רצח אופי לקראש הנוכחי שלנו, ושלושים אלף סרטונים של התינוק התורן במשפחה. צופיה הבן שלך מותק אבל שחררי.

היום, ילדים, נלמד להיפטר מקבצים מיותרים ולגבות את אלה שחשובים לנו בצורה מסודרת ונוחה. מוכנים?

1 קבלה לעתיד

שלא כמו בתשובה, כאן אנחנו מתחילים מהסוף. עוד מעט נטפל בבעיות הקיימות, אבל לפני זה נדאג למנוע עומסים עתידיים: תיכנסו לווטסאפ > הגדרות > אחסון ונתונים > הורדת מדיה אוטומטית, ובכל אחד מהסעיפים תסמנו 'אף סוג מדיה'. בזה הרגע סגרתם את השער לגלריה של הטלפון, והכניסה היא באישורכם בלבד. מעכשיו כל קובץ שתקבלו ירד רק אם תלחצו על סימן ההורדה.

למתקדמים: שלחו לכם תמונה, הורדתם אותה, קיבלתם את המידע שהייתם צריכים ועכשיו התמונה מיותרת? תמחקו אותה, ותוודאו שהתיבה 'למחוק מדיה בצ'אט זה' מסומנת. ככה התמונה תימחק מהגלריה ולא תראו אותה יותר. זה קצת אובססיבי, אני יודעת, אבל חוסך מלא.

ווטסאפ
ממני תראו וכן תעשו | תמונה: צילום מסך מתוך whatsapp

2 ישן מפני חדש תוציאו

השלב השני והקשה ביותר – סינון.

אתם יכולים לעשות את זה בבת אחת (רק תדאגו לקחת יום חופש מראש), או להתקדם לאט לאט בזמנכם הפנוי. הסינון כשמו כן הוא, עוברים על כל התיקיות בטלפון ומוחקים את המדיה שאנחנו לא זקוקים לה. זו תהיה השאלה המנחה בשלב הזה: האם אי פעם אחפש את התמונה הזו? אם התשובה היא כן, נפלא – דלגו לתמונה הבאה. אם התשובה היא לא, זה הזמן להיפרד לשלום. מבטיחה שלא תתגעגעו.

לא בטוחים מה לשמור ומה לזרוק? הכנתי לכם בוחן קצר שאולי יעזור.

(הדגשה חשובה: לכל אחד יש סף נוסטלגיה שונה, ולכן מה שבעיניי חשוב ויקר יכול להימחק במחי יד אצל אדם אחר. נסו להבין איפה אתם עומדים על הסקאלה)

 

3 חדר מיון (ל"ע)

אני יודעת, אני יודעת, גוגל תמונות (וגם האייפון, אבל אנחנו דתיים ואייפון אותיות ניאוף) מאפשר חיפוש לפי פנים ונושאים והשד יודע מה עוד. אבל א' אני בת שבעים, ב' גוגל יכולה לקרוס מחר בבוקר וכולנו נמות, ג' לכל אחסון בענן יש הגבלה, באיזשהו שלב נצטרך לשלם ואנחנו הרי אברכים תפרנים או בנות שירות עניות, וד' – הקבצים שלנו יקרים מכדי שנזרוק אותם בענן. ברגע שמשהו הולך, אין אפשרות לשחזר. יש אינסוף סיפורים על אלבומי תמונות שנרטבו, כוננים שנהרסו וטלפונים שנאבדו עם כל המידע, למה להסתכן? אני רגועה רק כשהקבצים שלי נמצאים במחשב, בכונן חיצוני ובענן. פחות מזה הוא משחק באש.

אז כאן אני עוברת לשלב השלישי, והוא להעתיק למחשב את כל הקבצים שסיננו ולמיין אותם לתיקיות, שיקלו על ההתמצאות שלנו. אצלי הם מחולקים ככה:

  • צילומי מסך
  • משפחה
  • חברים
  • אני [לא לפתוח!!!!!]

אם אתם פסיכופתים כמוני אתם יכולים למיין גם לתתי תיקיות, ואין לדבר סוף.

תתי תיקיות
צילום מסך מתוך מחשב של פסיכופתית. ותודה לצנזורה

4 לכל תמונה יש שם

גם השלב הזה הוא לרציניים בלבד, ויש לו שתי מטרות: א' למצוא תמונות במהירות שיא, ב' לשמור מידע. נשיג את המטרות האלו אם ניתן לכל קובץ שם שמתאר אותו בתמצות. בסדר, לא צריך לצעוק, הנה דוגמאות:

"ישורון ועודד בירושלים מקל סלפי"

תמונה יעל
לא באמת חשבתם שאני אשים פה את הפרצופים שלנו

קודם כל, כשאני אחפש את התמונה הזו אני אמצא אותה תוך שלוש שניות. מספיק לכתוב בחיפוש 'מקל סלפי' ואני שם. גם כשאחפש תמונה של עודד לסרט בר מצווה אני אמצא אותה, יחד עם "ישורון ועודד שרים לעטרה" ו"שחרית תינוקת בוכה על עודד". בעתיד, כשנרצה להקרין לנכדים תמונות משפחתיות מהשבב האלקטרוני, הם לא יצטרכו לנחש איזה דוד מופיע בתמונה ולהסתכן בנישול מהירושה. אפשר וכדאי לכתוב גם תאריך על כל תמונה, או לפחות את השנה, אם אתם לא סומכים על המידע ששמור בקובץ עצמו.

"הצעת נישואין מסנג'ר"

מסנג'ר
למה זה לא קרה בעצם?

צריך להוסיף משהו? זה זיכרון שרציתי לשמור (וגם להכניס אותו לכתבה במוקצה כדי שכולם יראו ששש), הוא נמצא בתת־תיקייה ייעודית: צילומי מסך > פייסבוק, ואני אמצא אותו בחיפוש פשוט.

5 לגבות לגבות לגבות

כבר הזכרתי את זה קודם, אבל זה השלב הכי חשוב, אז תקשיבו רוב קשב: תגבו. בשני מקומות שונים לפחות, כדי שאם הטלפון ייהרס תוכלו למצוא את הדברים במחשב, ואם תהיה שרפה בבית יהיה עותק על כונן אצל ההורים. הכי טוב לגבות גם בענן, יש כל מיני שרתים שנותנים שטח אחסון תמורת תשלום לא גבוה מדי, כמו Google Drive או OneDrive. זה יותר מדי לבקש מכם, אני יודעת, בכל זאת רבע מלגה של האברך הממוצע. אבל לא יזיק להמליץ.

בכל אופן – אל תגידו לי זה לא יקרה, כי זה יקרה, ואתם תכעסו על עצמכם שלא הייתם חכמים. תקשיבו לדודה.

תסכול
אתם רוצים למצוא את עצמכם ככה? לא? אז תגבו | תמונה: giphy.com

6 להתמיד

סיימנו את ההשקעה הראשונית, ומה שנשאר עכשיו הוא לתחזק את מה שעשינו כדי שלא ילך לפח. תקבעו לכם זמן שבו אתם מסננים את התמונות שהצטברו מאז הפעם הקודמת, ואם יש לכם כוח ושכל תעשו גם את שאר השלבים שפירטתי פה. אני ממליצה על פעם בחודש, זה פרק זמן שלא הופך לעול וגם לא צובר יותר מדי עבודה.

ועכשיו אתם יכולים להמשיך למדריכים "איך להוריד שירים מיוטיוב", "איך לצרוב דיסקים" ו"שליחת פקס בשלושה צעדים פשוטים". בהצלחה נשמות.