בית הנייר: חלאס עם השכונה הזאת

זה לא שיש לי בעיה עם תסריטים מופרכים. אני ישבתי כמו גדול מול פאודה וכססתי ציפורניים. אבל העונה האחרונה של בית הנייר היא הגזמה שגורמת לסרטונים של הדר אשוח להראות אמינים. אני פונה מכאן לתסריטאים: תתאפסו על עצמכם.


תסריטאי בית הנייר היקרים, אני מבין ללבכם. נטפליקס רכשו את הזכויות לסדרה ועם כסף גדול באה גם אחריות גדולה. אתם יושבים וכותבים במשך שעות ארוכות ושותים המון כוסות קפה, ההפקה לוחצת, ימי הצילום כבר נקבעו. ההצלחה עלתה לשחקנים לראש והביאה איתה דרישות הזויות והדדליין נושף לכם בעורף כל הזמן. הכל טוב.

אבל אי אפשר עם השכונה הזאת. אני לא אעמוד בעוד עונה כזאת מטופשת. לכו הביתה, תעשו מקלחת טובה, תשנו לילה ותחזרו מחר רעננים, קאפיש? אני אסביר בינתיים למה העונה האחרונה של בית הנייר היא ביזיון תסריטאי רצוף פאקים באמינות.
זהירות, ספוילרים. והרבה.

התוכנית

התוכנית להשתלט על הבנק הלאומי של ספרד מוצגת כאיזה מהלך חכם שנועד להביא לשחרורו של ריו. אני מאוד מקווה שאף אחד לא קנה את החארטה הזאת. אין שום הצדקה עלילתית לחטוף בניין סופר מאובטח ועשרות בני ערובה במבצע הנדסי מורכב שכולל התכת עשרות טונות של זהב, עם סיוע ב-3 יבשות בשביל לשחרר מישהו מהכלא. את ראקל וטוקיו שחררו תוך חצי פרק.

אז כן, ברור שכל הסיפור הזה הוא רק תוכנית מגלומנית של הפרופסור כדי לעשות כבוד לאחיו המת. את זה אנחנו הצופים יודעים. אבל איך לעזאזל אף אחד מהכנופיה לא הצמיד את הפרופסור לקיר והטיח לו את האמת בפרצוף. לכולם זה היה נראה הגיוני?


הכל בגללך חבר | תמונה: giphy

הכל מוכן מראש

הדמויות בסדרה מאוד אוהבות להשתמש בעזרים ויזואליים כדי להסביר את התוכניות שלהם, אבל צריך לזכור שהכל קורה בלוקיישנים שתוכננו מראש לזמן השוד, מה שהופך את כל העניין לקצת אידיוטי.

הפרופסור הפך את החניון לסוג של מטה. הוא הביא לשם מחשבים, טלפונים, שק אגרוף (נו, הגיוני), כסאות (למקרה שהוא יצטרך להקים שם כיתת לימוד ל-30 כורים ולהסביר להם את כל פרטי התוכנית, כולל סיפור רקע ותוכניות להמשך, כשכל התפקיד שלהם הוא בגדול לחפור. גאון.) וכמובן – מכוניות משטרה קטנות ו-ואן מינאטורי אחד כי ההדגמה שלו חייבת להיות מושלמת. על הכל הוא חשב.

וזה עוד לפני שדיברנו על גנדיה, שהכין לעצמו חדר ביטחון עם ארסנל נשק, מצלמות אבטחה, קו טלפון חיצוני, תיק עזרה ראשונה וכמובן – קלפים. חשוב מאוד קלפים. למקרה שתעצור שודדת ותרצה לזרוק אותם עליה תוך כדי פלירט מוזר.


גם דפים לאוריגמי זכרת להביא, כן? | תמונה: giphy

הכסף

השוד הזה מתוכנן להביא כסף. הרבה כסף. כמה כסף בדיוק? תודה ששאלתם. 50 טון זהב, שזה אומר בערך 3.5 מיליארד יורו. זה נשמע המון, אבל הכסף הזה צריך להחזיק מספר גדול של נכסים (המנזר, החניון שממנו הפרופסור מנהל את הכל, המסעדה הסינית, הגראז' שבו הוחבאו הרכבים, מרכז המחשוב בפקיסטן. כיוון שהפרופסור חשב על כל שיבוש אפשרי אני מניח שיש עוד כמה לוקיישנים שאנחנו לא יודעים על קיומם).

מלבד זה צריך לשלם כמובן משכורות למשך חודשים ארוכים לעשרות אנשי מקצוע מהטובים בעולם (האקרים שיכולים להשתלט בשניות מרחוק על מערכת המצלמות של בית המשפט או על לוויני חיזוי אוויר, רופא מנתח, כורים, מהנדסים, לוחמים) שגם מוכנים להסתכן בכלא או באפשרות (הריאלית לחלוטין) שהשוד לא יצליח והם עבדו לחינם.

יש גם ציוד מקצועי יקר: צפלין, מערכות מחשוב עם כוח חישוב מטורף, מיכון הנדסי כבד (וגרמני! הטוב ביותר!), נשק, ציוד רפואי, משאיות, מסוק קרב(!). כל הציוד נרכש בשוק השחור (מה שמכפיל את המחיר), לוגיסטיקה (טיסות, נסיעות, אוכל) אז גם אם נגיד שרופא פקיסטני מקבל 2000$ לחודש ושחברי הכנופיה המקורית לא רואים שקל מכל הסיפור הזה – לא ברור מה המודל הכלכלי של השוד המופרך בהיסטוריה.


זה רק נראה הרבה | תמונה: giphy

התנהלות המשטרה

אני מאוד מקווה שתקום ועדת חקירה רצינית על ההתנהלות של משטרת ספרד בסיפור הזה כי זה ביזיון אחד גדול. אין לכם פרוטוקולים מסודרים למקרים כאלה?

כולנו זוכרים את הסצנה האלמותית שבה טוקיו חזרה למטבעה הלאומית על אופנוע משטרתי. כל צופה הגיוני תפס את הראש ואמר "די נו. אתם לא רציניים איתי. הדבר הדבילי הזה לא קרה עכשיו"


צילום מסך יוטיוב

בעונה האחרונה משטרת ספרד לקחה את תפקיד השוטר אזולאי צעד אחד קדימה והתעקשה לעשות כל טעות אפשרית: להביא את ראקל לאוהל שליד הבנק (המעצר שלה אמור להיות סוד, לא? יש בחוץ המון מפגינים ותקשורת. קחו אותה לאיזה מרתף), בלי טיפת מידור בין בעלי תפקידים בכירים לשוטרים זוטרים (היי אנטוניאנזס). הם פשוט יושבים ונותנים לחוטפים לנהל את המצב, כשהם מדי פעם מתכננים איזו מתקפה כושלת ומתקפלים אחרי שלוש דקות. הם מתעסקים בחקירות פנים ועריפת ראשים באמצע משבר. נכון, הפרופסור חכם ועושה לכם בית ספר, אבל יש מצב להביא רגע את השוטר שיודע לכתוב והשוטר שיודע לקרוא ולדאוג שישתפו פעולה כדי להגיע לאיזשהו הישג?

דעת הקהל

דעת הקהל היא מרכיב חשוב בתוכנית של הפרופסור. הצלחת השוד בנויה כולה על קהל מפגינים אוהד, תקשורת מפרגנת, ארגוני זכויות אדם שיצדדו בחוטפים ופעילות סושיאל מדיה ענפה. הפרופסור מתכנן מהלך מושלם שכולל מיתוג מעולה (המסכות והסרבלים), אידיאולוגיה (קומוניסטית), סימון טובים (השודדים שמשליכים שטרות מהאוויר) ורעים (הבנקים הקפיטליסטים). תוכנית מושלמת עם בעיה אחת קטנטנה – היא מחורטטת לחלוטין.

יכול להיות שאני לא מבין עד הסוף את המנטליות הספרדית, אבל אם ארוע דומה היה מתרחש בישראל – הרשתות החברתיות היו די אחידות בקריאה למשטרה להכנס פנימה ולרוקן מחסנית על כל מי שזז, לעצור את כל מי שקשור לארוע במרתפי השב"כ ולקשור אותו הפוך עד שהוא ימסור מידע. ההפגנה של הסרבלים האדומים היתה נראית יותר כמו ההפגנות מול בית היועמ"ש: עשרים אשכנזים מבוגרים עם שלט ומגפון.


ככה זה היה נראה בארץ | תמונה: Laliv g

מה שקרה לפני השוד

באמת התורה, לא מעניין אותי מה קרה שם במנזר ומי היה מאוהב במי ומה קרה בין ברלין לפלרמו. למי אכפתתתת. בחיאתתתתתתת. אם הייתי רוצה לראות טלנובלה לטינית הייתי פותח ערוץ ויוה ונהנה ממגוון תכנים בספרדית דרום אמריקאית כיפית בלי ה-S המעצבנת של הספרדים. תעיפו לי את השיעמום הזה מהמסך.


שניה תנו לחשוב שוב אולי זה כן מעניין? לא. עדיין לא מעניין | תמונה: giphy

ארטורו

ארטוריטו. תגידו שהרחקנו לכת, אבל לא הגיוני שדמות כזאת שטוחה ומעצבנת שרדה כל כך הרבה עונות. זו סדרה שמסתובבים בה עשרות אנשים עם נשקים אוטומטיים טעונים. ההיגיון מחייב שמישהו יפלוט עליו כדור.


תמות כבר | תמונה: giphy

שלא תבינו אותי לא נכון – בית הנייר היא אחלה סדרה. היא כיפית, היא ממכרת (סיימתי את העונה האחרונה בשני ערבים של בינג'). היא מותחת ויש בה דמויות מעולות. אבל היא כל כך אידיוטית שאפשר למות.

אז תסריטאים יקרים, פליז תשתדלו שהעונה הבאה תהיה פחות אידיוטית. מה זה "אידיוטית", אתם שואלים? אני אשמח להדגים: אם גם אינספקטורה אליסיה תצטרף לכנופיה (עם השם "אלג'יריה" כמובן) – זה יהיה אידיוטי. בבקשה אל.