מצעד הכיפות: הדמויות הדתיות הכי טובות בטלוויזיה

שטיסל היתה הראשונה להציג חרדים כמעט כמו שהם, בלי קלישאות. לרגל העונה החדשה שיוצאת ממש בקרוב - החלטנו להזכר בדמויות הדתיות הכי אמינות שנראו על המסך.


השבוע הודיעה YES שבקרוב יתחילו הצילומים לעונה החדשה של שטיסל, הסדרה שעשתה את זה בגדול והביאה חרדים למסך הקטן. נכון, היו חרדים בסדרות כבר קודם, אבל מעט מאוד יוצרים הצליחו לעשות את זה טוב.

כדתיים, אנחנו רגילים להסתכל על עצמנו בטלוויזיה ולעקם את האף. הדתיים בסדרות ובסרטים אף פעם לא נראים לנו אמינים. נכון, יש פה מימד של חוסר בהומור עצמי ("מה, ככה אנחנו נראים מבחוץ?") אבל בעיקר יוצרים ומפיקים שמזלזלים בפרטים הקטנים, כותבים דמויות ללא עבודת מחקר ומתעצלים לפעמים לעשות חיפוש פשוט בגוגל כדי לחסוך טעויות מביכות


קוראים לזה "חברותא" | צילום מסך מהסדרה "כפולים", קשת 12

אבל כשיש דמויות דתיות טובות, ויש כאלה, אנחנו מפרגנים להן בענק. אז הנה כמה מהדמויות הדתיות הכי טובות שהיו פה.

אריאלה שדה | מעורב ירושלמי

אי שם ב2004, כשכיפות נראו על המסך רק לצרכי סאטירה ולעג, הגיעה "מעורב ירושלמי" והציגה לראשונה סדרה על משפחה דתית שנמצאת בצד של הטובים. במשפחת שדה היו המון דמויות שיכולנו להאמין להם, אבל את המקום הראשון תופסת כמובן אריאלה, הלוא היא רותם אבוהב שלגמרי נראית כאילו היא למדה בכפר פינס.

אריאלה הדריכה בבני עקיבא ממש כמונו ואז התלבטה אם לללכת לשירות לאומי או לצבא ממש כמונו ואז הבהירה לבחור שהיא מאוהבת בו שאם הוא רוצה אותה הם צריכים להתחתן, ממש כמונו. תודה לך רותם, את הראשונה שראינו על המסך ואשכרה יכולנו להזדהות איתה.

אמיר יחזקאל | סרוגים

ואז הגיעה סרוגים. הסדרה הראשונה שהיו לה יוצרים דתיים וירידה מוגזמת לפרטים. כשראינו את נתי יושב על הרצפה בערב שבת וקורא עיתון ליד השירותים – הבנו שאת הסדרה הזאת כתב מישהו מכיר אותנו טוב מאוד. הסדרה שגררה המון פולמוסים ומאמרי דעה התברכה בהמון דמויות מכל קצוות המגזר, אבל את הכתר לוקח כמובן אמיר. עד היום קשה לנו להאמין שעמוס תמם הוא לא באמת הסדרניק שהפך למורה ללשון. אמיר מסרוגים, אתה משלנו לנצח.

תקומה שהרבני | פולישוק

תקומה (שירי גדני), יועצת התקשורת של השר הכושל פולישוק היא לא דתיה, אבל השם שלה חושף מיד את העבר האפל שלה: דתל"שית עם המון אישיוז שמנסה לטרוף את העולם ולהסתיר את זה מההורים. כי לכל דוס יש שם שנתנו לו אביו ואמו כשחשבו שישאר דתי לנצח.

קלישר | אורים ותומים

אם תפנו לאדם אקראי ברחוב ותשאלו אותו אם הוא מכיר את אורים ותומים הוא כנראה יסתכל עליכם בתמיהה, אלא אם כן אתם גרים בגבעת שמואל כמובן. את סדרת המתח שעסקה ברצח בישיבה תיכונית ראו בעיקר בני המגזר שתמיד שמחים לראות עוד כיפות.

הסדרה היתה בליל של דמויות מעולות כמו הרב אלישע (צחי גראד), קלישאה של רב חרדי בישיבה תיכונית) ודמויות פחות טובות כמו הרב חיים (דני גבע) שלא נראה דתי בשום צורה, אבל המנצח פה הוא קלישר, הנבל הראשי, שמיניסט עסקן וציני שכל אחד מאיתנו יכול להשבע שהוא מכיר את האדם שעליו מבוססת הדמות שלו.

ימית | קטמנדו

הרבה לפני שגל גדות היתה האישה שלנו בהוליווד – היא היתה הדתל"שית שלנו בקטמנדו, הסדרה שהביאה אלינו לסלון את סיפורם של שליחי חב"ד בסוף העולם.

בהתחלה חשבנו שסתם קוראים לה ימית. כשגילינו שלאחותה קוראים אופירה – עשינו אחד ועוד אחד והבנו שהמשפחה שלה כבר עברה גירוש או שניים בחיים. ואז פגשנו את אבא שלה (צחי גראד, באחד התפקידים היחידים בהם הוא לא משחק את האיש הרע) שחוצה את כדור הארץ כדי להחזיר את הבת שלו הביתה וכולנו מחינו דמעה.

דוב לייזר בראון | שבאבניקים

טוב, ברור שכל אחת ואחת מהדמויות בשבאבניקים, הסדרה ששמה במרכז את החרדים שבשוליים, היא דמות מופת. אבל אם אנחנו צריכים לבחור אחד אנחנו נאלצים להעניק את הכבוד ללייזר (עומר פרלמן), AKA "ההוא שדומה ליאיר יעקבי". חוצניק אשכנזי טחון ומתנשא שקשה שלא לאהוב. מושלם.

צבי אריה שטיסל | שטיסל

הסדרה שלשמה נתכנסנו כולנו. האגדה מספרת על ראש ישיבה חרדי שצפה בסדרה מתחילתה ועד סופה, ביקש להפגש עם קיווע והיה בהלם כשאמרו לו שמדובר בשחקן חילוני. הסלנג של שולעם שטיסל (דובל'ה גליקמן) הפך לשפה הרשמית שלנו, נוחעם (ששון גבאי) הנחיל לכולנו את "רשעים ארורים" ובכל פעם שאנחנו רואים את רוחמי (שירה האס) או חנינא (יואב רוטמן) מככבים בסרט של חילונים רח"ל יש לנו צביטה בלב. תחזור לישיבה חנינא, זה המקום הטבעי שלך.

אבל מנצח יש רק אחד, והמנצח שלנו הוא כמובן צבי אריה (שראל פיטרמן). השפה, הטונציה, הלבטים שמדברים לכל אחד מאיתנו וכמובן – הביצוע הבלתי נשכח ל"ואפילו בהסתרה" – צבי אריה הוא חרדי אמיתי. נסו לשכנע אותנו אחרת.

נועם פולצ'ק | תאג"ד

נכון, הכיפה שלו לא יושבת בול במקום. ונכון – הוא מפוצץ בקלישאות על שמירת נגיעה, נדרים ואבא שרץ למועצה. אף אחד לא מושלם. אבל פולצ'ק (דין מירושניקוב), הדתי של תאג"ד נכנס לרשימה כי הפעם הדתי בסדרה הוא לא סתם "הדתי". הוא גם אחד מהחבר'ה וגם חובש לא רע וגם מתאבק תותח וגם איש שצריך כסף ואהבה וזאת התקדמות יפה מבחינתנו אז הנה הוא פה. בלחץ, אבל פה.

ראובן | הפרלמנט

החוזר בתשובה הכי מפורסם בארץ שנותן לכולנו מבט משעשע על אלו שנכנסו לדת בפול גז ולקחו את הכל קצת מהר מדי. ישועות רכות לכולכם.

לא נכנסו לרשימה

המתנחלים של ארץ נהדרת כי זאת לא סאטירה בועטת, סתם הומור גרוע. עוז זהבי בתפקיד יקיר, הבני"ש שרק רוצה לרקוד בסדרה חיים אחרים. מריחים שאתה חילוני מקילומטר. צדוק (שמוליק לוי) מאסתי המכוערת, נחי בן חגי (פיני טבגר) מהשיר שלנו וליטרלי כל הדמויות במרחק נגיעה.