10 מערכונים של "היהודים באים" שאפשר לראות בלי מצפון

צוות "מוקצה" צפה בכל המערכונים של היהודים באים כדי להעניק לכם את עשרת המערכונים הטובים ביותר שגם דתיים יכולים להנות מהם בלי נקיפות מצפון. קבלו אותם


כולנו זוכרים את היום בו עלה הפרומו לסדרת הסאטירה של רשות השידור דאז, "היהודים באים". אי שם בשנת 2013 עלה לערוץ היוטיוב של רשות השידור חלק מהקליפ "אני רוצח ימני" (במנגינת "אני תמיד נשאר אני") ובו הוצגו דמויותיהם של יגאל עמיר, ברוך גולדשטיין ויונה אברושמי. התגובות ברשת כיסחו את הצורה לסרטון ובהוראת מנכ"ל רשות השידור הסרטון נגנז והעליה המתוכננת לשידור נדחתה.


מתוך הסרטון שהוסר | צילום מסך יוטיוב

חלפו כמה שנים ושינויים ו"היהודים באים" אושרה לשידור. (במקביל אגב, זרקה רשות השידור עצם לקהל הימני הזועם. לעצם הזאת קראו "הכל שפיט".) הקהל הדתי גילה יחס אמביוולנטי לתוכנית. מצד אחד – רק דתיים יהנו ממנה כמו שצריך. היא כוללת רפרנסים ודיוקים קטנים על דמויות תנ"כיות, תנאים, ראשונים ואחרונים שרק מי שלמד ושנה ושילש יבין. ספק גדול אם החילוני הממוצע יכול להנות כמו שצריך מהרמב"ן בויכוח ברצלונה או מהנביא עובדיה שמתאכזב לגלות שהכניסו רק פרק אחד שלו לתנ"ך. מצד שני – רוב המערכונים יגרמו לצופה הדתי הממוצע תחושה שהיא איפשהו על הספקטרום שבין מצפון קטן בבטן לבין רצון חזק להקיא.

למזלכם, צוות "מוקצה" שם נפשו בכפו וצפה בכל המערכונים של היהודים באים כדי להעניק לכם את עשרת המערכונים הטובים ביותר שגם דתיים יכולים להנות מהם בלי נקיפות מצפון. קבלו אותם:

1 עלילת הדם הראשונה

למרבה ההפתעה, עלילת הדם הראשונה בהיסטוריה לא התרחשה בפולין או בגרמניה, אלא בנוריץ' שבאנגליה, מה שהוביל ככל הנראה לפוגרום מנומס במיוחד.

2 | הרמב"ם, לא הרמב"ן

גם אתם התבלבלתם פעם? ובכן, אתם לא לבד

3 בן גוריון וילדי תימן

בשנות החמישים הכריז דוד בן גוריון על פרס כספי לזוג שיביא לעולם עשרה ילדים. מה שהוא גילה יותיר אתכם פעורי פה. צפו.

4 נפתלי הרץ אימבר

מחבר התקווה הוא למעשה זמר של להיט אחד.

5 ישראל במוקדמות המונדיאל 1958

הימים העליזים בהם כמעט היה לנו סיכוי להגיע למונדיאל.

6 הפרק האחרון של התורה

אומר לכם הנחש יחזור בסוף

7 עין חרוד איחוד ומאוחד

אין כמו לצחוק על קיבוצניקים, כאילו הפיצול של מרכז והר המור יותר הגיוני.

8 | בקק"ל כסף גדל על העצים

אבל ציניות בצד – טוב שיש את קק"ל ולו בשביל… רגע, בשביל מה בעצם?

9 בתיה עוזיאל

במקרה הכינונו מראש גם את המערכון הזה.

10 חנה רובינא

עושים כבוד לגברת הראשונה של התאטרון.