8 תארים שיעזרו לכם להתקבל לעבודה. במלצרות.

אם בא לכם לבזבז את הזמן וכמה עשרות אלפי שקלים, אז מזרחנות או מדעי המדינה זה רעיון טוב. הנה כמה מקצועות שלא יעזרו לכם למצוא עבודה, ומה בכל זאת כדאי לעשות


תקופת ההתלבטות על לימודים אקדמיים היא תקופה לא קלה. האפשרויות כמעט בלתי-מוגבלות, ואם אתם לא מאלו שחלמו מגיל חמש ללמוד רפואה או עבודה סוציאלית אתם בטח מתלבטים בין כמה מקומות ומסלולי לימוד. מעבר לשאלה מה מעניין ללמוד (ויש הרבה), גם תמיד נשאלת השאלה "במה אני רוצה לעבוד".

אם אתם מחפשים תואר שרק יעשיר לכם את ההשכלה, יהיה לכם מעניין, ולא אכפת לכם הקשר לשוק העבודה – מפרגנים ולכם ויאללה בהצלחה בלימודי תולדות האומנות. אבל אם אתם רוצים לרכוש מקצוע ולהרוויח סבבה – אנחנו כאן בשבילכם.

חברי מערכת מוקצה, שכבר עברו באקדמיה (לומר שלום לחבר מהמילואים ולכסח את הדשא כעבודה מזדמנת), ליקטו שמונה מקצועות שלא כדאי לכם ללמוד, כי אין מה לעשות איתם בחיים. בזבוז זמן, שלכם ושלנו. הנה פתרנו לכם כבר כמה התלבטויות.

1 משפטים

אתם רוצים לשחק אותה הארווי ספקטור, ללכת בחליפות ולצעוק אובג'קשן. אז תנו לנו לגלות לכם מה שכולם בפרקליטות שבתוך הפרקליטות כבר יודעים – השוק מוצף. אתם אולי תצעקו אובג'קשן אבל לעוד לקוח שביקש אקסטרא קצפת עם הקפוצ'ינו שלו. כל זה לא תקף אם לאבא שלכם יש פירמה גדולה שמורכבת מכמה שמות, או שאתם בשלים ומוכשרים לעבוד במגזר הציבורי. מישהו צריך להגיש כתבי אישום לפני בחירות, לא?


הוא יודע מה הוא אומר | אתר giphy

2 תקשורת

זה נשמע מגניב, נכון? לעשות תחקירים אמיצים ועיתונאות נושכת שמשנה מציאות. אתם רוצים להסתנן לאיראן בתחפושת של חמוס או לחשוף רשת ענפה של קשרי הון-שלטון שאף אחד אחר לא הצליח, מה שיבוא קודם. אז זהו, שבפועל, רוב העיתונאים המצליחים דווקא הגיעו מלימודי משפטים וכלכלה. סתם נו, צוחקים אתכם. הם הגיעו מגל"צ. בקיצור – את הרכבת הזאת כבר פספסתם. רוצים בכל זאת להיות עיתונאים מוכשרים? אתם לגמרי יכולים, אבל תואר בתקשורת לא יקדם אתכם אפילו במילימטר.

3 מדעי המדינה

הו, האוניברסיטה בהחלט תשמח לקחת את הכסף שלכם על זה. לימודי מדעי המדינה מגיעים בדרך כלל עם מילים גדולות כמו פוליטיקה וממשל או מדיניות ציבורית. אנחנו לא אומרים שזה לא מעניין, אבל נסו להסביר לבעל המכולת שלכם על הקורס שעברתם בהצטיינות בשיטות ממשל, והוא עדיין יבקש מכם לסדר יפה את המדף של האיטריות. הבנתם, כי אתם עובדים במכולת. כי זה מה שלמדתם.

4 מזרחנות

אה יפה, אתם מבינים את ההבדל בין סונים לשיעים, מבינים את הראש של הערבים, אולי אפילו יודעים כמה מילים בערבית. מה תעשו עם זה? אולי בניתם על עבודה ביטחונית, אבל לא בטוח שזה מה שיעזור לכם, כי להתקבל לשב"כ יכולתם אם כבר היו לכם את הכישורים. בקיצור, אנחנו אומרים מזרחנות? אולי יותר מזר-חנות נעליים. כי שם תוכלו למכור נעליים ולספר לכל מי שרק רוצה על ההתפתחות האחרונה בדמשק.


לא למדו מזרחנות יא זאלאמה | צילום: יח"צ

5 ביוטכנולוגיה

הוא נשמע מגניב, משלב ביולוגיה וטכנולוגיה, אז מה יכול להיות רע? אז ככה. ביוטכנולוגיה הוא אח לכמה תחומים (מדעי המוח לדוגמה) שיש מה לעשות איתם רק אם אתם מעוניינים להתפתח במחקר. זה לא שאין עבודות בתחום, פשוט לא כל כך הרבה. אז אנחנו לא שוללים לגמרי, אבל אם אתם מחפשים תואר ראשון וללכת לשוק העבודה הפרטי, מומלץ לחשוב קודם פעמיים.

6 פסיכולוגיה

בואו נשאל את זה הפוך: למה מלכתחילה אתם רוצים ללמוד פסיכולוגיה? אולי משהו שקשור בילדות? חסכים באהבת אם שמובילים לשנאה עצמית שגורמת לכם לרצות לעבור דרך חתחתים של תואר שני שמאוד קשה להתקבל אליו, התמחות ועוד, במשך הרבה שנים – רק כדי שתוכלו להגיש למטופלים בוכים קלינקס ולגבות על זה 400 ש"ח לשעה? אם אתם יודעים שאתם רוצים לעבוד כפסיכולוגים, ומוכנים – לכו על זה בכל הכוח. אם לא, יהיו לכם כמה שנים מאד מעניינות, אבל כשתצאו מהאוניברסיטה תגלו ששרפתם כמה שנים וכמה עשרות אלפי שקלים ואין לכם שום יתרון בשוק העבודה על אדם לא-אקדמי. אז בשביל מה?

ספריה
ספריה באקדמיה. המקום בו חלומות הולכים למות

7 תולדות האומנות

כנ"ל תולדות המוזיקה. כנ"ל היסטוריה. כנ"ל כל דבר שקשור לתולדות. או אומנות. זה כנראה מעניין מאד ומעשיר, אבל זה אומר שכנראה בסוף תגיעו להוראה. ואם ככה, לא עדיף לכם מראש להתמקצע בהוראה?

8 מסלולים משולבים

אתם בודאי מכירים את הרגע הזה. נמאס לכם מפתיתים וחביתה אז אתם מתחילים לאלתר על מה שיש במטבח, לוקחים פסטה וטונה ואפונה, מערבבים, טועמים ואומרים "וואלה לא רע, אני אקרא לזה פסטה עם טונה ואפונה".
אז ככה בדיוק עושות היום רוב האוניברסיטאות והמכללות. אחרי שהן מיצו את קהל הסטודנטים המסורתי שהולך לתחומים כמו הנדסה או רפואה – הן התחילו לאלתר עם מסלולים מומצאים ולראות אם מישהו יקנה את הבלוף. לוקחים שני קורסים בסינית, אחד בכלכלה ואחד במנהל עסקים והופ – יש לנו תואר ב"ניהול עסקים פיננסיים במזרח הרחוק". לא נרשמתם? מדובר בקורסים שנלמדים בכל מקרה בתארים אחרים ולכן האוניברסיטה לא מפסידה כלום. נרשמתם? בהצלחה בתור אחמ"שים בפיקנסין.


על מה השמחה? את הולכת להיות דיילת של סופר-דרינק נשמה | אתר giphy

לצערנו ולצערכם, לא צריך להתאמץ כדי למצוא עוד עשרות חוגים שאפשר ללכת אליהם, ללמוד בסבבה, ואז לגלות שהדבר הכי טוב שאפשר לעשות מהתעודה שרכשתם בעמל זה עיסת נייר בצורה של יען (לא רעיון רע, תכל'ס). אם בכל זאת בא לכם ללמוד משהו שייתן לכם מקצוע עם קשר ישיר לשוק העבודה שגם יפרנס אתכם יפה -במרכז האקדמי לב תוכלו למצוא חוגים כמו ראיית חשבון, סיעוד, משפטים, וכמובן – כל ההנדסות למיניהן ומדעי המחשב. כמאמר הפתגם הידוע: בפקולטה להיסטוריה לומדים סטודנטים שאוהבים היסטוריה, בפקולטה לתלמוד לומדים סטודנטים שאוהבים תלמוד ובפקולטה להנדסת חשמל לומדים סטודנטים שאוהבים כסף. יאללה בהצלחה.

רוצים שיועץ לימודים יחזור אליכם? מלאו את הטופס פה למטה:

ואם עוד לא בדקתם כמה אתם שווים במגזרומטרי, זה הזמן.


🤝 שת"פ