הפרטיות וחופש הביטוי שלכם קדושים לנו, לכן חירפנו נפשנו כדי לבדוק עבורכם את כל האלטרנטיבות לאפליקציות החברתיות המוכרות. קבלו סקירה של ארבעת השמות החמים: טלגרם, סיגנל MeWe ופרלר

זה כבר כמה ימים שהרשת גועשת: ווטסאפ הודיעה שתשתף נתונים עם פייסבוק, טראמפ נחסם מטוויטר ומפייסבוק יחד, וכולם רצו לחפש תחליפים.
האם תם עידן פייסבוק? האם אפשר להגיד להתראות לווטסאפ? האם תעזבו את טוויטר? ובכן, נבואה ניתנה לשוטים ולכן אנחנו אומרים לכם חד משמעית שלא (ובואו, בטוויטר גם אף פעם לא הייתם). ובכל זאת, צוות הרשתות החברתיות החדשות של מוקצה יצא לבדוק עבורכם את כל התחליפים הקיימים בשוק. דבר אחד בטוח הרווחתם: מעכשיו מוקצה גם בMeWe. תעקבו.

טלגרם

צילום מסך מתוך ערוץ הטלגרם של מוקצה. | תמונה: צילום מסך (ברור, נו. כתוב צילום מסך)

נתחיל דווקא מהאפליקציה היותר מוכרת שכבר שנים מתיימרת להחליף את ווטסאפ. פעם היא היתה נחשבת לבעלת רמה גבוהה יותר של פרטיות, אבל היום לא בטוח שזה נכון. בכל מקרה, לפני כשלוש שנים הייתה תקופה של נהירה לטלגרם ונסיון להשתמש בה כסוג של רשת חברתית ולאו דווקא כאפליקציית מסרים כמו ווטסאפ. קשה להגדיר את הנסיון הזה כהצלחה ומשהו שם לא לגמרי עבד. זו עדיין אחלה אפליקציה של הודעות, ואם אתם רוצים סמים (סתם חחחחחח) זה המקום.

יתרונות: אפשר לשלוח הודעות גם בלי לחשוף את מספר הטלפון, המון פונקציות שלא קיימות בווטסאפ כמו סקרים, בוטים, ערוצי תגובות וכמובן כמובן, ערוץ הטלגרם של מוקצה.
חסרונות: ממשק משתמש לא הכי ידידותי בעולם (אבל זה אולי סתם כי אנחנו רגילים לווטסאפ), ספאמרים בכמויות וכמובן – לא כל החברים שלכם שם. בינתיים. (וכשהם יצטרפו תקבלו על זה התראה. כאילו מעניין ש"דוד לא לענות" הצטרף)

MeWe

מוקצה בmewe. מי יהיה העוקב השני? | תמונה: צילום מסך

mewe מסתמנת כתחליף החם והמרענן של פייסבוק. הרשת קיימת כבר מ2012, אבל נראה שעכשיו כמות המשתמשים, כמו כל דבר בתקופה הזו, כבר עולה אקספוננציאלית. mewe מתיימרת לשמור על הפרטיות שלכם הרבה יותר מפייסבוק ונראה שהיא מתכוונת להטיל קצת פחות צנזורה על הפוסטים ביחס לפייסבוק. קצת לא נעים לומר, אבל היתרון הכי גדול של mewe זה שהיא כנראה מספיק דומה לפייסבוק. אז אולי עוד יש לה סיכוי.

יתרונות: דומה לפייסבוק, עוד 10 שנים שכולם יגיעו לmewe תוכלו להתנשא ולהגיד "אנחנו היינו כאן עוד לפני שכולם הגיעו" וכמובן כמובן – עמוד הmewe של מוקצה.
חסרונות: לא ברור איך לכתוב את השם שלה בעברית (מיווי? נראה רע), לפתוח עמודים כנראה עולה כסף, ותכלס, כמו כל רשת חברתית, החיסרון הגדול הוא כמות המשתמשים. אבל אם תבואו, אז זה כבר לא יהיה חיסרון.

סיגנל

סיגנל בחנות האפליקציות. הביקורות מהללות. | תמונה: צילום מסך

בניגוד לטלגרם שכבר הייתה כאן מזמן, על סיגנל רובנו שמענו רק עכשיו ובכל זאת יש הטוענים שדווקא היא התחליף ההולם לווטסאפ. סיגנל היא מוסד ללא כוונות רווח ולכן המידע שלכם פחות מעניין אותה (כן, כי ווטסאפ הולכים לעשות מיליארדים עם המידע שהם יקחו מכם על הבחירה המבדחת לקרוא לקבוצה של המורה עם הכיתה "סדום והמורה"). מסתבר שמי שמבין במחשבים וכאלה אומר שהמידע שם הכי מוצפן שיש אז אחלה. תכלס כמו במקרה של mewe, נראה שמה שבאמת נותן לסיגנל יתרון משמעותי בקרב על מי יחליף את ווטסאפ זה הדמיון לאפליקציה המוכרת.

יתרונות: מוצפן ממש. וואו. לחובבי השושואיזם יש גם אופציות יחודיות כמו שליחת תמונה שניתן לצפות בה רק פעם אחת (כמו בסנאפצ'ט ז"ל ובצ'אט של אינסטגרם) ולאוהבי רכילות – קטעי שיחה שנמחקים אוטומטית לאחר דקה (פיצ'ר שגם ווטסאפ השיקה השבוע)
חסרונות: גם שם עדיין אין את החברים שלכם. וגם אין קבוצה של מוקצה.

Parler

גוגל, אל תכעסו עלינו ששמנו תמונה של parler, טוב? | תמונה: צילום מסך

קודם כל זו חברה צרפתית וזה כבר לא התחלה טובה. "אומרים פרלה" – אז בשביל מה אתם שמים ר' בסוף חבורה של אהבלות. בכל מקרה, אם mewe היא תחליף של פייסבוק, אז פרלר היא תחליף של טוויטר. למה? כי היא הרבה פחות אינטואיטיבית, ובאיזשהו מובן היא גם יותר מוכוונת פוליטיקה. פרלר עלתה לכותרות אחרי הפריצה לקפיטול והחסימה של טראמפ מטוויטר, מה שגרם לרבים לעבור לרשת שהתחייבה שלא להטיל צנזורה בכלל. אבל מסתבר ש"כוחות האור" החליטו להיאבק, והאפליקציה הוסרה מחנות האפליקציות של גוגל, ולאחר מכן גם ירדה לגמרי מהאוויר, אחרי שאמזון הודיעה שהיא לא מספקת לה יותר שירותי אחסון.

יתרונות: אם היא תתפוס אולי נרוויח את הפועל "לפרלר" שהוא ממש מדהים
חסרונות: היא תכלס לא קיימת כרגע.

לא נכנסו לרשימה

  • Hangouts של גוגל, שביחד עם גוגל+ מוכיחה שחוץ מלחפש דברים, לנהל מיילים, לגבות תמונות, לאחסן דברים, לתפעל מערכת הפעלה של המון סמארטפונים ולהשתלט לנו על כל החיים, גוגל לא יודעים לעשות כלום. גם בHangouts, כמו בטלגרם, אין צורך במספר טלפון והזיהוי נעשה על בסיס חשבון גוגל, אבל חסרים בה פיצ'רים בסיסיים כמו הקלטת הודעות ואם אתם לא ילדים בני 8 אין באמת סיבה שתשתמשו בה.
  • WeChat שהיא הווטסאפ של סין כבר מזמן וכוללת אפליקציית תשלומים ורשת חברתית בילט אין, אבל לא נראה שאם פרטיות היא מה שאתם רוצים זה מה שאתם מחפשים
  • 4chan, 8chan ו16chan (את האחרון המצאנו) אתרי פורומים שהם פינות אפלות ונסתרות ברשת. שומר נפשו ירחק.
23
מוקצה | פחות
פחות
1

מה רצית לומר?