בשבתות חורף יש אינסוף זמן בערב, בשבתות קיץ היום לא נגמר. זה ממש כאילו שבת נועדה למשחקי קופסה. אז הנה 10 משחקי קופסא מומלצים לשבת

שבת, שעון חורף, החזן התפלל קרליבך, דרשה של שעה וחצי, נשארתם לדבר עם החבר'ה אחרי התפילה עוד חצי שעה, שלום עליכם, קידוש, סעודה של ארבע מנות וחמישה דברי תורה, זמירות, פיצוחים, עברתם על כל העיתונים. בום. כבר 6 בערב! מטורף אה? לצאת החוצה כדי לשבת על הברזלים אי אפשר בגלל החורף והקורנה, וגם לא כדאי, אז מה עושים עד חצות? למה שלא תנסו לחשוב קצת בתוך הקופסה – נכון! משחקי קופסה.

שבת המלכה הפכה את משחקי הקופסה לחזקים במיוחד במגזר הדתי, וכמו סנדלי השורש ושעוני הג'י שוק – גם פה הכל עניין של אופנה. קבלו את המשחקים הפופולריים במגזר.

המתיישבים של קטאן

קודם כל, נקודה לזכות מתרגמי המשחק: המתיישבים ולא המתנחלים. יפה, אותנו קניתם. קטאן הוא אחד המשחקים שכבש את המגזר, ולא רק. עם שלושים שנות ותק, מיליון חוקים ושילוב מנצח של מזל ואסטרטגיה – אין ספק שקטאן הוא המשחק שצריך לפתוח את הרשימה הזאת.

מה הסיפור? אתם מתיישבים (לא מתנחלים), שבאמצעות משאבים שונים (עץ, צמר, חיטים, לבנים, ברזל) צריכים לפתח ולבנות דרכים יישובים וערים. תוך כדי אתם יכולים לסחור במשאבים זה עם זה, להיזהר מהשודד, ולתכנן טוב טוב איך אתם משיגים 10 נקודות ניצחון ומנצחים לפני שמישהו אחר עושה את זה. נשמע פשוט? וואלאק. זה מה זה לא.
לכמה בני כמה? 3-4 משתתפים בגיל 10 ומעלה (או 6 במקרה של הילדים הגאונים שבטוח יש לכם). אגב, אפשר גם לקנות הרחבות שמאפשרות יותר משתתפים.
כמה זמן זה ישרוף לכם? בוא נגיד שמשחק קטאן מהיר מאוד יקח לכם 40 דקות, אבל זה יכול גם להגיע להרבה יותר. הרבה יותר.

התאגיד מסבירים איך משחקים קטאן. מזל שאנחנו ממנים את זה.

דיקסיט

יש שיטענו שהמשחק הזה גאוני ומאפשר שעות של הנאה, מחשבה ודימיון. אחרים יטענו שאין בו שום היגיון והוא מבוסס על טמטום מוחלט. מה שבטוח – כדאי שהאנשים שאתם משחקים איתם יהיו באותו ראש. מבוגרים שמשחקים עם מבוגרים יהנו מאוד. ילדים עם ילדים גם. לשחק עם אחיין שלך זה לא כיף בכלל.
מה הסיפור? המון קלפים עם ציורים שנראה כאילו מי שצייר אותם עשה את זה תחת השפעות מסוימות שאנחנו לא מעודדים בכלל. בכל תור אחד המשתתפים בוחר אחד מהקלפים שבידו, ואומר מילה שקשורה איכשהו לקלף. שאר המשתתפים צריכים גם לשים קלף שקשור למילה הזו. וכשהאיורים כל כך מופרכים ומופשטים האפשרויות כמעט בלתי מוגבלות. הקאצ': אתם צריכים לספר סיפור שיהיה לא קל מדי ולא קשה מדי, כך שכמעט כל השחקנים ינחשו אותו.

לכמה בני כמה? 3-6 משתתפים בגיל 6 בערך. (גם כאן יש הרחבות ליותר משתתפים)
כמה זמן זה ישרוף לכם? חצי שעה נגיד
טיפ של אלופים: אם השתעממתם מהמשחק הרגיל אפשר לקבוע כל מיני כללים משלכם, למשל – במקום מילה צריך לומר שורה משיר, פתגם, פסוק או מושג מהארי פוטר

"מה זאת אומרת למה אמרתי על התמונה הזאת 'קול רגע'? ים דומה לרקיע ורקיע דומה לכיסא הכבוד. כבוד זה כל הכבוד זה קזבלן זה יורם גאון, יורם גאון זה גאון ברדיו, ואז רדיו קול רגע. לא?

רמיקוב

קצת קלאסיקה. לא ככה? אגב עובדה מעניינת על רמיקוב: רמיקוב מבוסס על המשחק רמי שמשוחק עם קלפי משחק רגילים. הסיבה שרמיקוב משוחק עם קוביות במקום קלפי משחק רגילים היא שבאותה תקופה נאסר השימוש בקלפי משחק, לא רק בשבת אגב – פעם היו כאן רציניים. היום רמיקוב, המצאה ישראלית כמובן, הוא מהמשחקים הנמכרים בעולם.
מה הסיפור? יחסית פשוט: יש קוביות עם מספרים בצבעים שונים וצריך ליצור סדרות על בסיס צבע או צורה (נגיד 1 שחור, 2 שחור, 3 שחור או 3 כחול, 3 אדום ,3 צהוב) ולסיים את הקלפים שעל הלוח שלך. מה שמסבך את המשחק והופך אותו לקצת יותר מעניין זה שכל שחקן יכול להשתמש בכל הקלפים שכבר הונחו על ידי השחקנים האחרים.
לכמה בני כמה? 2-4, רשמית מגיל 7 ומעלה, אבל אנחנו פגשנו מישהו שהתחיל לשחק בגיל 5 והוא נראה בסדר.
כמה זמן זה ישרוף לכם? אם משחקים לפי הכללים הרשמיים שמורכבים מכמה משחקונים, אז זה יכול לקחת די הרבה זמן, אבל משחקון בודד ימלא לכם בערך 20 דקות-חצי שעה. (אלא אם כן דוד שוב הופך את כל הקלפים שכבר הונחו כדי להוריד עוד קלף משלו ואז מבזבז 40 דקות בניסיון להחזיר את הכול כמו שהיה כשהוא לא מצליח)

אני והחבר'ה משחקים רמי בין מנחה לערבית של שבת

שם קוד

שם קוד הוא משחק מהשנים האחרונות יחסית, שבכל זאת תפס מעמד מכובד. כמו בדיקסיט, גם כאן לשחק עם אנשים עם עולם אסוציאציות משותף משפר פלאים את המשחק.
מה הסיפור? מתחלקים ל2 קבוצות. על המשטח מונחים 25 קלפים עם מילים שונות. רוב המילים מסמנות סתם עוברי אורח, אבל חלק מהמילים מסמנות מרגלים של קבוצה אחת וחלק של הקבוצה השנייה. בכל קבוצה יש רב מרגלים שהוא היחיד שיודע את מיקומם של המרגלים, והוא צריך לגרום לחברי הקבוצה שלו לאתר את המרגלים שלהם כמה שיותר מהר. איך? הוא צריך לומר מילה שקשורה לכמה שיותר מילים שמסמנות מרגלים מהקבוצה שלו כדי ששאר חברי הקבוצה ימצאו אותם. כמובן שהוא צריך להיזהר כדי שהם לא יחשבו שהוא רומז למילים שמסמנות מרגלים של הקבוצה השנייה. נגיד אם רב המרגלים רוצה לסמן לחברי קבוצתו את המילים "אתר תוכן מוביל", "משעשע", "צעירי המגזר" ו"מיטה שעל גביה מעות" הוא יכול להגיד "מוקצה".
לכמה בני כמה? בהוראות הרשמיות יש וריאציות למשחק של 2 ו3 שחקנים, אבל תכלס צריך לפחות 4 (2 קבוצות של 2) וכל המרבה הרי זה משובח, מגיל שיודעים לקרוא חלק ומעלה.
כמה זמן זה ישרוף לכם? משחק בודד לא לוקח הרבה זמן בדרך כלל, אבל זה ממש משחק לשחק בו כמה פעמים ברצף.
טיפ של אלופים: מחפשים משחק לשבת לכבוד יום הנישואין ה30 להורים? לוקחים את שם קוד, אבל במקום להשתמש במילים של המשחק עצמו, מדפיסים מילים חדשות שקשורות למשפחה. תהנו.

שפרו את כישורי הריגול שלכם! שם קוד | תמונה: giphy.com

מונופול

המשחק הישן, המוכר והאהוב. אגב, ידעתם שבהתחלה הוא נמכר בישראל בשם "ריכוז"?
מה הסיפור? מונופול הוא הניצחון הברור של הקפיטליזם: צריך לקנות ולהשתלט על כמה שיותר נכסים, לגבות הון עתק ממי שרק רוצה לעבור במקום שקנית, לצאת מהכלא על ידי תשלום, ועוד ועוד. בקיצור, משחק שבו כולנו יכולים להעמיד פנים שאנחנו אנשי עסקים מצליחים למרות שבחיים האמתיים אנחנו אלה שמרמים אותם במוסך. אגב, מונופול למעשה מכיל שני משחקים בקופסה אחת: המשחק האמתי שאף אחד לא מכיר שבו תוך שלושה סיבובים כולם ממשכנים את התחתונים כדי לממן דמי שכירות לשחקן אחד ושכדי להבין אותו צריך בקיאות ב"לוח שפיצר", ולעומתו המשחק הנפוץ שמלא בחוקים שילדים המציאו כמו 'מי שדורך על "התחל כאן" מקבל 400₪', 'כל הכסף שמשלמים לקופה עומד באמצע ומי שעוצר בחניה חופשית זוכה בו' ועוד ועוד.
לכמה בני כמה? 2-8 בגילאי 8 ומעלה
כמה זמן זה ישרוף לכם? תכלס? כמה זמן שתרצו. בהיסטוריה המתועדת יש רק פעם אחת שבו משחק מונופול באמת הגיע לסופו.

סיום קלאסי של משחק מונופול | תמונה: giphy.com

סט

מה זה פה שכונה? אם סט זה משחק קופסה, אז למה פרזידנט לא? זה רק קלפים! יודעים מה, צודקים. נכניס גם את פרזידנט. חכו
מה הסיפור? 81 קלפים, לכל קלף יש ארבעה מאפיינים: צבע (אדום, ירוק סגול), צורה (גל, אליפסה, מעוין), מילוי (ריק, מלא, מקווקו) ומספר (1, 2, 3). המטרה היא להרכיב "סטים" של 3 קלפים מתוך 12 הקלפים שפתוחים על השולחן. כדי למצוא סט צריך שלושה קלפים שבהם כל מאפיין או זהה בכל הקלפים (3 קלפים אדומים) או שונה בכל הקלפים (אחד מעוין, אחד גל, ואחד אליפסה). מי שמוצא סט מכריז "סט" ולוקח את הקלפים. המנצח הוא זה שיש לו הכי הרבה סטים בסיום
לכמה בני כמה? 2-5 בגילאי 7 ומעלה
כמה זמן זה ישרוף לכם? תלוי כמה אתם טובים. בין רבע שעה לחצי שעה נגיד

מצאתם סט? כל הכבוד!

פרזידנט

מפאת כבודו של הקהל, בחרנו בשם "פרזידנט", אבל רק נגיד שיש לו עוד שמות. כמו בחיים גם במשחק הזה מי שמצבו כבר טוב, מקבל רק עוד הזדמנויות להשתפר, ומי שמצבו גרוע רק חוטף עוד ועוד מכות.
מה הסיפור? מחלקים חפיסת קלפים רגילה, כל אחד בתורו יכול לשים קלף שמתאים לקלף שזה שלפני שם: או אותו קלף או יותר גבוה, וכמובן שעל זוג אפשר לשים רק זוגות ועל שלישייה רק שלישיות. כמו כל משחק נפוץ כזה אין חוקים חד משמעיים ובכל מקום משחקים קצת אחרת. לא ניכנס לזה, אבל רק נגיד שג'וקר לא חותך. הראשון שמסיים הוא הפרזידנט, ובתחילת הסיבוב הבא הוא יכול לקחת מהאחרון שסיים את 2 הקלפים הכי טובים שלו.
לכמה בני כמה? 3-5 (ויש אומרים גם 7) בגילאי 7 ומעלה
כמה זמן זה ישרוף לכם? סיבוב אחד יקח בערך 9 דקות, עכשיו תחליטו כמה סיבובים לשחק.

דונלד טראמפ מאוכזב שהוא כבר לא פרזידנט בסיבוב הזה | תמונה: giphy.com

כרטיס לנסיעה (ticket to ride)

משחק שטיפה מזכיר את קטאן (אם גם לכם הוא הזכיר את קטאן בואו לשחק איתנו דיקסיט) בעיקר בגלל שצריך לבנות דרכים מנקודה לנקודה, הוא הרבה יותר פשוט במובנים מסוימים, אבל יש בו גם קטעים מורכבים יותר
מה הסיפור? אתם בארצות הברית, ואתם צריכים לבנות מסילות רכבת בין ערים שונות. אתם מקבלים קלפי משימה שמהם תצטרכו לבחור איזה מסלול אתם רוצים לבנות. ככל שהמסלול שתבנו ארוך יותר תקבלו יותר נקודות, וככל שתשלימו יותר משימות גם. את המסילות בונים באמצעות איסוף של קלפים בצבעים שונים.
הקטע המעניין בטיקט טו רייד הוא שבמהלך המשחק כל שחקן משחק בעיקר עם עצמו. קורה כמובן ששחקנים חוסמים שחקנים אחרים, אבל בגדול אפשר לשחק אותו גם בשקט מוחלט ובלי לדעת מה מצבך ביחס לאחרים. אתם יכולים לשחק שעה ולהיות בטוחים שאתם מלכי המסילות, ואז להגיע למעמד ספירת הנקודות בסוף המשחק ולגלות שאתם הלוזרים שבתחתית.
לכמה בני כמה? 2-5 בגילאי 6 ומעלה
כמה זמן זה ישרוף לכם? בין שעה לשעתיים

המשחק בישראל לוקח עוד חצי שעה ככה כי מחכים לרכבת

חבלן / סבאטור (Saboteur)

משחקים שיתופיים זה תמיד נחמד, והרבה יותר כשיש מישהו שהתפקיד שלו זה להרוס לכולם.
מה הסיפור? סבאטור הוא משחק קלפים שהתחיל בקצוות היותר גיקיים של המגזר אבל העובדה שהוא פשוט, קליל והכי חשוב – קצר, עזרה לו לחדור איכשהו גם למיינסטרים. במשחק הזה השחקנים הם גמדים שצריכים לכרות יחד מנהרה ולהגיע אל האוצר. אז מה הקאצ'? חלק מהשחקנים הם "סבאטור", גמדים רעים שתפקידם לחבל בבניית המנהרה. כמובן שאף אחד לא יודע מי מהשחקנים הוא המחבל. אם תרצו – זוהי פשוט גרסת משחקי קופסה לAmong us, או ל"מאפיה" ששיחקנו בסניף ("בוקר טוב עיירה") אז די ברור למה המגזר זוכר למשחק הזה חסד נעורים.
לכמה בני כמה? 3-10 (אבל רק מאותה קפסולה, אה?) בגילאי 7 ומעלה
כמה זמן זה ישרוף לכם? חצי שעה בערך

מומלץ לא לרדת לפסים אישיים. | תמונה: giphy.com

שחמט

משחק חדש ומבריק שמסתמן כלהיט הבא. באחד המהלכים השיווקיים המבריקים שנראו לאחרונה, יצאה סדרה שלמה בנטפליקס כדי לקדם את המשחק החדש, ואכן נראה שכולם מדברים על המשחק הזה.
מה הסיפור? זה טיפה מורכב, אז לא ניכנס לפרטים אבל ככה בגדול: לכל שחקן יש חיילים מסוגים שונים שכל אחד יכול לנוע באופן אחר לפי התפקיד שלו. כל חייל יכול "לאכול" את החיילים של היריב אם הם נמצאים במקום שאליו הוא יכול לנוע לפי הכללים. המטרה היא לפגוע ב"מלך" של היריב לפני שהוא יפגע ב"מלך" שלך. זה אולי נשמע פשוט אבל בגלל שיש המון מהלכים אפשריים בכל תור, המשחק דורש תכנון ואסטרטגיה ברמה גבוהה מאוד.
לכמה בני כמה? 2 שחקנים בגילאי 8 ומעלה
כמה זמן זה ישרוף לכם? אם אתם אליזבת' הרמון אז אולי גם 3 דקות, אבל משחק רגיל שלא משוחק על זמן בין שחקנים באותה רמה יכול לקחת בין חצי שעה לשעה וקצת.


****ידע הציבור ויזהר: הרב שמואל אליהו אמר לאחרונה שאסור לשחק קטאן בשבת. לפי דעות מסוימות מי שמשחק במשחקים המבוססים על המזל נכנס לגדר "משחק בקוביה". ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר. אפשר גם ללמוד תורה בזמן הפנוי בשבת***

96
מוקצה | פחות
פחות
17

מה רצית לומר?