האם אלוקים יכול לברוא ויכוח עם כופרים באינטרנט שהוא לא יכול לנצח בו? ברור שלא. הוא מנצח בכל ויכוח. רוצים להידבק במידותיו ולנצח גם את כל האתאיסטים? הכנו מדריך קצר

פעם בשביל ויכוח עסיסי עם כופר רציני היה צריך שהשליט התורן יארגן עימות בין הכומר לרב. (שבו הרב כמובן מנצח עם איזה טריק או שטיק עם חתול או עכבר והכול נארז אחר כבוד ונכתב כסיפור לדורות הבאים.) בעבר הפחות רחוק בשביל ויכוח כזה היה צריך להיתקע בשמירה עם האתאיסט של הפלוגה, או להישאר חבר של החבר הדתל"ש גם כשכולם נטשו אותו.
אבל היום? קלי קלות! הרשת מלאה בחישמולטורים (ככה קוראים היום לאתאיסטים המתנשאים שאפשר לפגוש ברשת) שרק מחכים להוכיח לך שאין אלוקים והכול היה שטויות כל הזמן הזה.

אבל בשביל מה אנחנו כאן אם לא כדי לעזור לכם לנצח בויכוחים האלו? הינה 10 דרכים לענות לאתאיסט שאומר לך "רגע, אלוקים יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים? אם הוא יכול לברוא אז הוא לא יכול להרים ולכן הוא לא כל יכול. אם הוא לא יכול לברוא אז הוא לא כל יכול. בכל מקרה אני ניצחתי. יצאת טמבל שהאמנת באלוקים עד עכשיו"

1. לחזור אחרי כל מה שהוא אומר

אין מה לעשות, תמיד זה עובד, ובאינטרנט בזכות ממציא הקופי פייסט ז"ל זה גם הרבה יותר פשוט. אם בורא עולם נתן לנו את האופציה הזו, כנראה הוא רוצה שנשתמש בה.
למתקדמים: להוסיף אימוג'י מתאים בין מילה למילה. לדוגמה –
האתאיסט:  הי, אני כל כך חכם ומתקדם. מדע מדע מדע. אתה מאמין בחבר דמיוני. אלוהים לא יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים
אתה: הי, אני 💁🏼‍♀️ כל כך חכם🤓 ומתקדם⏫. מדע🔬 מדע🔬 מדע🔬. אתה 💁🏻‍♂️ מאמין בחבר 👨‍👧‍👧 דמיוני🧞‍♂️ חחח🤣. אלוהים ⚡ לא 👎 יכול ❓ לברוא אבן🥌 שהוא 👨🏿‍🦰 לא ❌ יכול 👌🏻 להרים

אם אלוקים לא רצה שנשתמש בזה למה הוא ברא את הקופי פייסט? | תמונה: giphy.com

2. להסביר לו על סוד הצמצום

חשבת שאתה מתוחכם? אתה שואל אם אלוקים יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים? ובכן, ברור שהוא יכול! זה בדיוק מה שהוא עשה בבריאת העולם. על סוד הצמצום שמעת, כופר יקר? בוא אני אסביר לך. אלוקים יכול להגביל את עצמו, כלומר לצמצם את עצמו – לתת מקום לעולם להתקיים. אבל אתה יודע מה, זה קצת מסובך להסביר את זה ככה בפייסבוק. למה שלא תבוא שבת, נצמצם את הילדים מהחדר נפנה לך מקום, תבין הכול.

"אני אספר לך את סוד הצמצום אבל אל תגלה לאף אחד"

3. הקהה את שיניו

אם זה עובד בהגדה של פסח, אין סיבה שזה לא יעבוד גם באינטרנט. מי ששואל שאלות רק כדי לקנטר מגיע לו שיקהו לו את השיניים. בקיצור תגידו לו "שמע, אלוקים יכול לברוא אבן שתיפול לך על הראש תשבור לך את כל השיניים כופר עוכר ישראל תיתבייש לך". לא בטוח שזה יעבוד אבל שווה לנסות.

מה דעתך על לאכול את האבן הזו? אה??? | תמונה: giphy.com

4. לענות לו "לא"

ואז כשהוא יגיד לכם שאם כך אז הוא לא כל יכול, תגידו לו "כן".
הפרופסור שלום רוזנברג עשה את זה ועבד לו מצוין.

5. לענות בשאלה כמו יהודי טוב

הכופר שאל אם אלוקים יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים? עכשיו הזמן שלנו לשאול.
מה זה אלוקים?
מה זה יכול?
מה זה בעצם לברוא?
אבן, אתה מסוגל להגדיר לי מה זה?
וכשאתה אומר 'הוא' למה אתה מתכוון?

או, שאלת שאלה טובה. עכשיו לי יש כמה שאלות | תמונה: giphy.com

6. לדבר איתו רגע בלוגיקה

בוא נגיד ככה, תגידו לו, בואו ננסה רגע להצרין את המשפט הזה לשפה פורמלית, נגיד שפת תחשיב הפרדיקטים ואז נראה מה הערך אמת שלו.
נעשה ככה:Cxy הוא פרדיקט משמעותו x יכול לברוא y
Uxy הוא פרדיקט שמשמעותו  x יכול להרים את y
Gx הוא פרדיקט שמשמעותו x הוא אלוקים.
עכשיו אפשר כבר לכתוב את המשפט הזה בצורה פורמלית:

נראה בסדר, לכאורה. בהנחה שהדומיין שלנו הוא קבוצת כל הדברים בעולם, אז המשפט הזה נכון אם אין אף איבר שהמשפט הזה לא נכון עבורו בדומיין. אבל רגע, מה בדיוק המשמעות של הפרדיקט G?  מה זה אומר להיות אלוקים? האם להית אלוקים מלכתחילה מניח את תכונת הכל יכולות? אם כן, אנחנו צריכים להצרין מחדש ככה שיהיה לנו פרדיקט אחד שנוכל לבטא באמצעותו את שלושת התכונות הקשורות ביכולת: אלוקים (כל יכול), יכול לברוא ויכול להרים. בשלב הזה החישמולטור כנראה ילך לדרכו, בגלל שהאמת היא שהם לא באמת מבינים, ולבוא אליו בלוגיקה זה ממש לנצח את האויב בנשק שלו. (בסוף המטרה היא להגיע לכך שהביטוי "אבן שאלוקים לא יכול להרים" הוא בעצמו ביטוי חסר משמעות, והפרדוקס טמון כבר בביטוי הזה. אם אתם רוצים את ההוכחה הפורמלית המלאה, דברו איתנו)

תחשיב הפרדיקטים אתה אומר?

7. אלוקים מעבר למגבלות הפרדוקסליות כפי שהם נתפסות בשכל שלנו

הופה, תשובת המחץ. אתה יודע למה זה נראה לך שאלה כל כך מנצחת, אפיקורס יקר? בגלל שיש לך שכל קטן ומצומצם. אלוקים לא כפוף לחוקים האלו, ולפרדוקסים שבשכל הקטנטני שלך נראים בלתי פתירים. יודע למה? כי אתה אפס והוא אלוקים. אכלת אותה.

איך אומרים, הבדיחה על חשבונך!

8. לשתוק

לא תמיד חייבים להגיב, אתם יודעים. לפעמים אפשר פשוט להמשיך הלאה. להתקדם. אתם לא חייבים ליפול למלכודת של כל אתאיסט מתחיל בפייסבוק. הוא מחפש פרובוקציה, אל תתנו לו את הפרס. אבל אתם לא מסוגלים אה? אלוקים אולי יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים, ואז יכול גם להרים אותה – אתם פשוט לא מסוגלים להתעלם. בסדר, בגלל זה הוא אלוקים ואתם לא. מה שמשאיר את האופציה הבאה:

9. להיכנס לחדר השאלות לנוער

בינינו, מוקצה זה אחלה. באמת אנחנו אומרים. אבל אם אתם באמת מחפשים תשובות לשאלות באמונה, עדיף שפשוט תיכנסו לחדר השאלות לנוער. מה זה חדר השאלות לנוער, אתם שואלים? נו באמת, מה עם קצת אמונה. אם המלצנו אז פשוט תיכנסו. בלי שאלות. אבל בכל זאת: חדר השאלות לנוער הוא פרויקט של נאמני תורה ועבודה שבו רבנים ורבניות עונים בסרטונים על שאלות באמונה. כנסו תבדקו. אפשר גם מי שלא נוער, ויש כמובן גם גרסה להורים.

רוצים לראות דוגמה? יאללה מה אכפת לנו. זה חינם גם ככה.

הנה למשל הרבנית עו"ד ירדנה קופ־יוסף מסבירה על עמדת היהדות בנושא הטעון של שיוויון בין גברים לנשים:

והנה הרב אילעאי עופרן עונה לשאלה "מי החליט שדווקא היהדות האורתודוכסית היא הנכונה":

10. הבטחנו 10 ויש רק 9. מה תעשו?

מקווים שזה לא פגע לאף אחד באמונת חכמים.


🤝שת"פ

93
מוקצה | פחות
פחות
18

חולים על מוקצה? תעשו פה לייק>

מה רצית לומר?