חברת הכנסת ממפלגת ימינה מופיעה לאחרונה מאחורי עדשות משקפיים. מה עומד מאחורי ההחלטה והאם אנחנו צריכים לחשוש? יצאנו לבדוק.

איילת שקד רוצה שתחשבו שהיא תמיד הרכיבה משקפיים, אבל בדיקה מדוקדקת של המדיה החברתית של חברת הכנסת ושרת המשפטים לשעבר, מעלה שורה ארוכה של שאלות נוקבות ומהווה כר פורה לחובבי תיאוריות קונספירציה שונות ומשונות.

בדבר אחד אנחנו בטוחים: בעבר איילת שקד לא נראתה במדיה החברתית כשהיא מרכיבה משקפיים. בתקופה האחרונה – כן. האם מדובר בפגיעה אנושה בדומקרטיה, או שזו בסך הכול תופעה נפוצה של רוחק רואי שמגיעה עם הגיל וכל הסיפור הזה הוא בסך הכל סערה בכוס התה שמכסה באדים את משקפיה של איילת שקד?

שקרים, שקרים גדולים ופוליטיקה

התופעה בה פוליטקאים משנים את עורם אחרי הבחירות אינה חדשה. אריאל שרון הבטיח שדין נצרים כדין תל אביב, ואנחנו מחכים עד היום שיפנה את גוש הלחות האפור שממוקם בין הרצליה לבת ים. עמיר פרץ, שר הכלכלה והתעשיה בממשלת נתניהו, הוריד את השפם כדי שנהיה בטוחים שהוא לא ישב עם נתניהו. איילת שקד הצטיירה כפוליטיקאית מהסוג החדש, כזו שפיה וליבה שווים. כיצד קורה אם כן שמאות אלפי אזרחים מצביעים עבור מועמדת ללא משקפיים ומקבלים מועמדת ממושקפת?


כאשר בנימין נתניהו החליט להכיר במדינה פלסטינית הוא הכריז על כך באופן רשמי. ככל הידוע לנו – איילת שקד מעולם לא כינסה מסיבת עיתונאים והכריזה "אני מרכיבה משקפיים". למעשה, בכלל לא בטוח שהיא צריכה כאלה.

כך למשל, בתמונה מהימים האחרונים, ממליצה שקד על ספר כאשר היא מרכיבה משקפיים:

אבל התחקיר שלנו מגלה כי שקד לא תמיד הזדקקה לזוג משקפיים כדי להמליץ על ספרים:

בלון הניסוי

אחת ההופעות הראשונות של שקד והמשקפיים היתה בשידור חי ("לייב") בדף ששודר בתאריך 1/4/2020 בדף הפייסבוק שלה:

שאלת אחד המגיבים "איילת למה את אם משקפיים" (כך במקור) נותרה ללא תגובה. האם התאריך – חג השקר – מקרי, או שזוהי הזדמנות להפריח בלון ניסוי ולבדוק האם את השטח? אם מישהו ישים לב – נמסגר את האירוע כמתיחה של האחד באפריל. אם האירוע יעבור בצורה חלקה – ניתן להמשיך.

הנסיון כנראה הוכתר בהצלחה כיוון שמאז החלה איילת להופיע יותר ויותר בנכסים הדיגיטליים שלה כשלעינייה זוג משקפיים, זאת כאמור, מבלי שהוציאה על כך ולו הודעה רשמית אחת. אגב, ההטמעה המתוחכמת כוללת גם לא מעט פעמים שבהם נראית איילת ללא משקפיים על אפה, אבל בתמונה כן מוסתר זוג משקפיים, כמו במקרה הבא לדוגמה:

שנים של שקרים?

אבל סטוקינג חסר בושה שלנו בדף הפייסבוק של שקד מגלה שהעניינים מסובכים מכפי שחשבנו. מסתבר שכבר ב2017 אפשר למצוא תמונות של שקד מרכיבה משקפיים:

הכפילה

בשלב הזה התחקיר קיבל תפנית מעניינת במיוחד: כבר שנים שישנן שמועות על כך שלאיילת שקד יש כפילה, עוד מימי שירותה הצבאי ביחידה המובחרת "גולני". במהלך המעבר על התמונות של איילת לצורך התחקיר, עלה בליבנו החשש שלא מדובר בסתם עוד אגדה אורבנית. באמצעות תוכנות מתקדמות לזיהוי פנים השווינו את התמונות של איילת עם המשקפיים לתמונות של איילת ללא המשקפיים. התוכנה זיהתה את איילת בכל התמונות כאותו בן אדם. מצד שני, היא לא מבדילה גם בין דני דנון לאופיר אקוניס, כך שמדובר ללא ספק בראיה לטובת התיאוריה לפיה הכפילה של איילת היא זו שמרכיבה משקפיים.

מעט אחרי עוד מערכת בחירות, במהלך שבעת הימים שבין 10/09/2019 ל16/09/2019 העלתה "איילת" לדף הפייסבוק שלה שלושה תיעודים בהם היא מרכיבה משקפיים. בכל אחד מהתיעודים מדובר בזוג שונה:

שימו לב שמיד בתחילת הסרטון איילת מורידה את המשקפיים:

גם בסרטון הבא מאותו שבוע, איילת מרכיבה את המשקפיים רק בחלק מהזמן:

שלושה זוגות משקפיים שונים באותו שבוע! מה זה אם לא מה שמכונה בעגה המקצועית A-B testing? כלומר נסיון לראות את איזה זוג משקפיים הקהל הכי קונה, ואולי אף מאמין שמי שמרכיבה אוצם היא איילת המקורית.

שאלה של השקפה?

אבל נניח רגע לתיאוריית הכפילה, ונחזור לשאלה העיקרית: מדוע איילת מעולם לא פרסמה שהיא מרכיבה משקפיים. חוות דעת משפטית שהגיעה לידינו מעלה את החשש שבאי ההכרזה יש גם חשש להטעיית הבוחר. החשוב לציין שבכל הפרסומים הרשמיים של המפלגה, ובשלטים של קמפיין הבחירות מעולם לא נראתה איילת כשמשקפיים לאפה. אבל אולי לא דייקנו בטענה לפיה איילת מעולם לא הכריזה על כך רשמית. המערכת המשומנת שמאחורי שרת המשפטים לשעבר כנראה לא היתה נותנת לה להגיע למצב של ספק משפטי כזה. אחרי נבירה באינטרנט מצאנו את הדבר הבא:

בחודש מאי בשנת 2017 התראיינה איילת בראיון חצי רשמי בקבוצת הווצאפ של טל שניידר. הינה מה שפרסמה טל באותה העת:

נראה אם כן שאיילת מכוסה מהבחינה המשפטית, אבל הבחירה להכריז על כך בקבוצת ווטסאפ של כתבת פוליטית במקום במהדורות החדשות המרכזיות, רק מעלה שאלות נוספות. שאלות שלעת עתה נותרו ללא תשובה

העיניים, כך נהוג לומר, הן החלונות לנשמה. האם הבחירה לשים עוד מסך בין הנשמה לבין הסביבה מעידה על רצון להסתיר משהו? את הסוד הזה ידעו כנראה רק איילת שקד, האופטומטריסט שלה והקדוש ברוך הוא.

פנינו לדוברות של ח"כ שקד כדי לקבל תשובות. עד למועד פרסום הכתבה לא נתקבלה תגובה רשמית. את תגובתה של ח"כ ושרת המשפטים לשעבר איילת שקד נעביר אם וכאשר תתקבל


תמונת הנושא: ניצן חרמוני

97
מוקצה | פחות
פחות
21

חולים על מוקצה? תעשו פה לייק>

מה רצית לומר?