מברג למשקפיים, מסור ופותחן בירות: הלדרדוס האמיתי כבר כאן, והוא כל מה שחשבתם שהוא ואפילו יותר

כל אחד שחבש פעם כיפה סרוגה על הראש יודע שהמוצר הכי יעיל שייצרה האנושות הוא סיכת הראש. המוצר המתכתי הקטנטן והממזרי הזה משמש אותנו לאינספור שימושיים – הברגת בורג המשקפיים, פתיחת ארגזים, קילוף פירות הדר והינצלות מחוכמת מדוב גריזלי. איך הלדרדוס הולך להציל אתכם מגריזלי? יפה שאלתם. תהיו איתנו. נניח דוב גריזלי תוקף אתכם. קרה לכולנו. מיד אתם זורקים הצידה סיכת ראש ונשכבים כאילו אתם מתים. הדוב רואה את הסיכה, אומר – יפה, אני אקח אותה, זה נראה לי שמיש לקלף פירות הדר. ונמלט מהמקום לפני שמישהו יתפוס אותו. ניצחון.

איפה נפלה לי הסיכה עכשיו אינעל העולם | giphy

כל זה נכון לסיכה הרגילה שיש לכם על הראש, שכולנו אוהבים כבר שני עשורים לקרוא לה "לדרדוס", על משקל "לדרמן" הלא הוא האולר הכל יכול אותו קיבלנו כולנו לבר מצווה יחד עם שלוקר ושמירת שבת כהלכתה. אבל הנה, סוף סוף, בא מישהו והרים את הכפפה וייצר לדרדוס אמיתי.

יעקב גולדברג, מעצב תעשייתי מהרצליה – לא דתי – תתפלאו לשמוע, נחשף לשימוש הרחב שעושים גברברי המגזר בסיכה בשירות הצבאי שלו. "במהלך השירות גיליתי כי חבריי הדתיים משתמשים בסיכת הכיפה שלהם כ"מולטי טול" מאולתר ומכנים אותה "לדרדוס", שילוב של "לדרמן" ו"דוס" כידוע. התברר לי כי סביב העניין קיים פולקלור נרחב יחסית הכולל קבוצות פייסבוק, רשימות של "דברים שאפשר לעשות עם סיכת  ראש", שירים ועוד. במסגרת לימודי במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון, בהנחיית איילון ערמון ואסף וינברום, החלטתי כי אני רוצה לשדרג את הסיכה ולהפוך אותה ל"מולטי-טול" אמיתי שיצדיק את שמו."

הלדרדוס. כל מה שצריך כדי לשרוד באי בודד חוץ מתפילין

בתור אדם שלא גדל במגזר, איך הלך תהליך הפיתוח?

"השלב הראשון של תהליך הפיתוח כלל תחקור של בחורים דתיים וצרכיהם השונים, הבנה אודות החסרונות והיתרונות של הסיכה הקיימת, עולם הכלים והפתרונות הקיימים באולרים, מגבלות החומר והגודל של המוצר. בשלב השני יצרתי מספר רב של דגמים שונים שהכילו כלים מגוונים ובדקתי אותם מבחינת נוחות, עמידות, פונקציונאליות וקריאות של הכלי למשתמש החדש. חלק מהכלים עבדו היטב ועברו לאבי טיפוס מתקדמים יותר (כמו משחרר העגלות והסכין) וחלקם נחלו כישלון חרוץ (כמו פותחן הבקבוקים והפינצטה). השלב השלישי כלל בחירה של הפונקציות הטובות ביותר וסידורן בצורה הנכונה ביותר במוצר, מבחינה ארגונומית, ויזואלית, טכנולוגית וחומרית. הסיכה עשויה פלדת אל-חלד (לעומת המתכת הזולה בסיכות הרגילות) וכוללת סכין, סרגל, מברג משקפיים, מברג פיליפס שטוח ומשחרר עגלות סופר."

תהליך העבודה על הלדרדוס. יותר מדי השקעה במוצר דתי? לא, כי חג"ז

שיפוצניקיות ותרמילאיות

ומסתבר שיעקב ידע מה הוא עושה. עם השקת המוצר ע"י חברת "מונקי ביזנס" בקיץ 2014, הסיכה פורסמה באתרי אינטרנט רבים וזכתה לאלפי לייקים, שיתופים ותגובות. גולשים רבים מרחבי העולם, שלא הכירו את ההקשר היהודי של הסיכה, הכתירו את המוצר כ"סיכה לגברת מקגייוור", בהשראת גיבור הפעולה משנות השמונים. כך, התברר כי קהל היעד של הסיכה אינם רק חובשי כיפות ונועלי שורש אלא גם שיפוצניקיות, אופנעניות ותרמילאיות מרחבי העולם. המוצר זכה להצלחה מרשימה ובשלב מסויים אף אזל מלאי הסיכות.

זה השלב שבו יעקב החליט לשדרג את המוצר.

לכל בייניש ומדרשיסטית בעת צרה ומצוקה.

"בעקבות דרישות שעלו מהלקחות ברחבי העולם ובארץ", מספר גולדברג, "ומתוך הבנה כי לסיכת ראש פונקציונאלית אכן יש שוק נרחב, הוחלט לפתח סדרת המשך לסיכה. כבר בשלב הראשוני, היה ברור כי יש שתי פונקציות שניתן להסיר מדגמי ההמשך: מפתח הברגים, שהיה ספציפי מדי ולא שימושי ופותח עגלות הסופר, שלא היה רלוונטי לרוב מדינות העולם. הורדת כלים אלו אפשרה להקטין את הסיכה ולהוסיף לה פונקציות חדשות – אין הרבה נדל"ן בסיכת ראש…"

הגרסה החדשה של הלדרדוס. סיכה להביא הביתה להורים

מה הוספת למוצר בגרסה החדשה?

"במקביל להורדת פונקציות, יצרתי רשימה של כלים חדשים אותם רציתי להוסיף או לשדרג: פותחן בקבוקי זכוכית, פצירת ציפורניים, שיפור הסכין ומיקומו במיקום ארגונומי יותר, להב ייעודי לפתיחת קופסאות קרטון, "ריכוך" פינות מברג המשקפיים להגברת הבטיחות."

כבר לא צריך להרוס שולחנות כשאין פותחן


אה, ואם בא לכם לרכוש את הלדרדוס (או הCLIPPA, אם נדייק) יש את כל המוצרים ממש כאן. מה האינטרס שלנו במוקצה? כלום, שתתפנקו. אנחנו רק נחכה לגרסה 3, שמאפשרת לפרוץ לכספות ולבצע ניתוח לב פתוח.

43
מוקצה | פחות
פחות
1

מה רצית לומר?