ניאוף, הימורים ואלימות נגד נשים: עיריית לוד פרסמה מודעה המציגה אברך צעיר ושומר מצוות, אך נראה שהחליפה והמגבעת מסתירות מאחוריהן כמה סודות אפלים

תעיפו רגע מבט על המודעה הזאת, שמציעה את מלגת ראש העיר לוד ללומדי הלכה. במבט ראשון – המודעה הזו נראית כמו כל מודעת עיריה אחרת. המון מלל כמחויב בחוק, עיצוב גנרי, מספר פקס, תמונה של בחור מזוקן במגבעת וחליפה שמחזיק ביד ספר. מודעה מהסוג שגורם לך לדפדף הלאה.

מה הסוד שלך, אברך מסתורי? | תמונה: עיריית לוד

ואז צד את עינינו פרט חשוד: הספר. כולנו יודעים איך נראים ספרי קודש: דפים מצהיבים, שרבוטי עיפרון ואוזני חמור. הספר שמחזיק הפרזנטור נראה כאילו לא קראו בו מעולם. אחר כך נח מבטנו על המשקפיים המודרניים והבלורית שמתחבאת מתחת לכובע. הפרטים האלו הובילו אותנו למסקנת ביניים בלתי נמנעת: אנחנו לא יודעים מה הסוד שהאיש הזה מסתיר – אבל אברך תמים הוא לא.

צוות מוקצה נרתם למשימה ולאחר מאמצים הצלחנו להתחקות אחר האברך המסתורי. בהתחלה היה קשה מעט לזהות אותו כשהוא עומד על רקע לבן (ולא כחול כמו במודעה), אך המגבעת, החליפה והספר הריק לא הותירו מקום לספק: מדובר באותו אדם.

תפסנו אותך, אברך מסתורי

צוות מוקצה חבש את כובע הבלשים, הדביק שפם ויצא למעקב אחרי האברך כשהוא חמוש במצלמה נסתרת. הממצאים שהעלה בחכתו צוות המעקב ישאירו אתכם פעורי פה. מדהים שאדם ירוד כל כך מבחינה מוסרית הגיע למעמד פרזנטור של עיריית לוד. השארנו עמנו.

כסף שחור ובחורה בלונדינית

כזכור לכם – המודעה הבטיחה מלגה של 1000-2000 ש"ח לאברך, ואכן התחנה הראשונה של האברך שלנו היתה כספומט של בנק פאג"י, שם הוא משך סכום כסף ונופף בו בגאווה ברחוב. אקט מוזר מעט לבן תורה, אבל כמו שאומרים – נו שוין.

אם הרב שלך היה רואה אותך ככה – הוא היה יורה יורה

ואז הגיע הטוויסט הראשון: האברך ניגש למגרסת נייר שעמדה בפינת הרחוב ואל מול עינינו הנדהמות גרס את הכסף. זה המקום לומר: גריסת שטרות אינה דבר נדיר כשלעצמו. כמו רוב האנשים שיש להם כסף מיותר – גם אנחנו נוהגים לגרוס חלק מהממון הרב אותו אנחנו מרוויחים מהאתר בו אתם קוראים שורות אלו. אבל המראה הסוריאליסטי בו אברך עני גורס את כספי המלגה שלו הוא מחזה נדיר הרבה יותר. אין ספק – לאיש יש מקורות הכנסה נוספים.

פת במלח ומים במשורה עלק

התחנה הבאה של האברך היתה בית קפה. האברך נכנס בצעד בוטח בלי להעיף מבט אל תעודת הכשרות והתיישב אל מול בחורה שלא היתה עוברת תקנון צניעות באולפנה ממוצעת, שלא לדבר על בית יעקב.

מה קשור פוטושופ גרוע שמדיר נשים? באמת צילמנו את זה מתוך שיח

אלימות נגד נשים והטרדת קטינים

האברך והבחורה הזמינו שתי כוסות קפה ועציץ כשלפתע התגלע ביניהם ויכוח שהחריף חיש מהר לקטטה אלימה. צוות מוקצה אמנם סולד מפמיניזם רדיקלי, אך אלימות נגד נשים היא אחד מהקוים האדומים שלנו.

תני לו בשיניים גברת

בהמשך ניגש האברך לנער צעיר שישב בבית הקפה והציץ לו בקודש הקודשים של הצעירים – הטלפון הנייד.

על חרם דרבנו גרשום שמעת רבנו?

הימורים ועבודה זרה

מהר מאוד הבנו מאיפה האברך שלנו מרוויח את לחמו, או שמא יש לומר – את הויסקי והקוויאר שלו. מבית הקפה צעד האברך הישר אל מועדון הימורים מפוקפק אותו הוא מנהל, קזינו לא חוקי עם קונספט של קלפים ענקיים אותם הוא הציג לראווה אל מול המצלמה הנסתרת שלנו

לא לזה התכוונו כששאלנו אותך אם יש לך את היד החזקה

אבל אז הגיעה העבירה החמורה מהכל. עד כה עבר האברך שלנו על איסורי דרבנן או לאווים קלים דאורייתא. לא חשבנו לרגע שהוא יתדרדר בכזו מהירות לעבודה זרה, אחת משלוש העבירות שעליהן יהרג ובל יעבור, לצד שפיכות דמים וקללת קרושיאטוס. לא האמנו למראה עינינו: האברך מחלטר על עוד דתות.

יהודי יקר רוצה להצטלב חמש דקות?

החטא ועונשו

אבל לא לעולם חוסן. האברך הבחין פתאום בתחקירן שלנו מתחבא בתוך שיח ומיהר להמלט מהמקום על הסקייטבורד שלו.

סלח לי אבי כי נסעתי בלי קסדה

כנראה שרכיבה היא לא הצד החזק של האיש בעל אלף הפרצופים. הוא התנגש בדוכן תפילין של חב"ד ונמרח על הכביש עד שנעשה איברים איברים. לכם אולי כואב לראות אותו כך, אך אנחנו כאן כדי לכאוב את כאבה של תורה. לנו לא נותר אלא לקוות שייסורים אלו יהיו כפרתו של אותו נבל.

שומר ה' את כל אוהביו ואת כל הרשעים ישמיד

מערכת מוקצה תמשיך לעשות עיתונות אמיצה ונושכת, אך אתיקה עיתונאית היא ערך שבו אנחנו מאמינים מאוד ולכן פנינו לעיריית לוד וביקשנו תגובה. מדובר העיריה נמסר "בוקר טוב, התמונה של האברך נרכשה כחוק מאתר תמונות. כמובן שלא היה לעיריה כל מידע אודות הפרזנטור. אנו משנים את הפרסום ומצרפים תמונה אחרת".

אנחנו יצאנו בסדר | צילום מסך

כל התמונות בכתבה נלקחו מאתר שאטרסטוק אם לא צוין אחרת

144
מוקצה | פחות
פחות
25

מה רצית לומר?