אינכם הנהג? מעולה. זה אומר שיש לכם זמן לקרוא את ההמלצות לפודקאסטים של איתן לויטס ולהחליט איזה פודקאסט לשמוע בנסיעה. וזה מותר גם בשלושת השבועות!

"אלף תכניות בידור ויחסי ציבור, דוחפים לנו כדור ועוד כדור ועוד כדור" – כך שרו שב"ק ס' בשנת תשע"ב (2012) בשיר שביקר את תוכניות הריאלטי שהיו אז הדבר הכי מזעזע שיש (באותה תקופה הבומרים עוד לא הגיעו לרשתות). בערך באותה תקופה צמחה לה לאט ובשקט פלטפורמה אחרת שבה דיון הוא דיון, סיפור הוא סיפור והכל לפי העניין. הכוונה כמובן לפודקאסטים. או בעברית, הסכתים. (ברשותכם אשתמש במילה הזאת כי היא יותר קצרה)

אלא שכמו בכל סיפור או הסכת טוב, יש טוויסט – הגולם קם על יוצרו, ואי אפשר שלא לטבוע בים ההסכתים שמסביב. איינשטיין לא סתם אמר "2 דברים הם אינסופיים, היקום והטמטום האנושי, לגבי הראשון אני לא בטוח": בתקופה שלו עוד לא היו הסכתים.
אז לאחר האזנה ליותר מ30 הסכתים, הנה לכם 5 הפודקאסטים המובילים בעיניי, ועוד 4 שאולי לא הכרתם וכדאי שתכירו.

המובילים

חוויית הדור כהאן

תמונה: צילום מסך spotify

אין הרבה הסכתים שיעניקו לכם את חוויית הדור כהאן. למעשה יש רק אחד, והוא במקרה גם היחיד שיעניק לכם את חוויית הדור כהאן המלאה.
מה שלא מצליחות לעשות תכניות האירוח, לא משנה איזה אורח מגיע, זה ליצור שיחה אמתית בין ידוענים שהיא לא לעוסה ומאולצת (אהמ לוסי וגורי). לעומת זאת, בהסכת של דור כאהן, השיחה אשכרה אנושית זורמת וכיפית.
ואולי לא תופתעו לגלות שהאנשים שהכי שווה להאזין לסתם שיחה שלהם על החיים הם קומיקאים, גם אם רוב השיחות רציניות – הם מלאות באבחנות דקות ותובנות עמוקות

התשובה

תמונה: צילום מסך spotify

זה פשוט: ההסכת הותיק של דורון פישלר פשוט יסביר לכם מה. וגם למה. כל השאלות שניקרו לכם במוח שנים ולא העזתם לשאול את הרב אבינר כי הוא היה מסתלבט עליכם בחזרה, כמו האם וירוס זה חיה, למה לארטיק קוראים ארטיק והאם פתח תקווה באמת קיימת (כן יש על זה פרק)
זה לא רק הנושאים המגוונים והיוצאי דופן, דורון פישלר גם יודע לגרום לכם להקשיב ולהמשיך להקשיב גם אם הוא מדבר על סודה לשתיה וכמובן בסופו של דבר – לקבל את התשובה. שנזכה לתשובה מאהבה

חיות כיס

תמונה: צילום מסך spotify

בקרב הצמוד על תואר מורה הנבוכים הכלכלי של הדור, זה שיסביר לכם נושאים כלכליים בצורה פשוטה ומעניינת, ניצחו חיות הכיס – צליל אברהם ושאול אמסטרדמסקי – את עידן ארץ ורועי שוורץ עם 'שנקל' (אל דאגה תפגשו אותם בהמשך). הסיבה לכך היא שעד שיש לאנשים כוח לשמוע על נושא משעמם כמו כלכלה, הם ירצו לדעת איפה זה פוגש אותם ישירות ולא דרך פלפולים על תהליכים שקורים במשרד החקלאות. (וגם כי חיות כיס זה הסכת שקיים כבר מ־2016, ושנקל בערך חצי שנה…) כשחושבים על זה, שנקל בעצם קצת יותר יותר דומה למורה נבוכים – קנאי להיגיון, ארוך ומפורט, ו'חיות כיס' הוא יותר קלאסי, מובן ונגיש – הכוזרי?

עושים פוליטיקה

תמונה: צילום מסך spotify

יש כמה הסכתים על פוליטיקה אבל התחרות לא היתה קשה. 'עוד יום' ו'אחד ביום' הם לא הסכתים מבחינתי אלא חדשות כי אחרי יום הפרק הופך ללא רלוונטי. השאר פחות מוצלחים ולא מצליחים להגיע לרמה של כתבת של חדשות 12 דפנה ליאל (טוב, זה לא כוחות) שמצליחה להביא את האנשים שהכי מבינים באנשים שבכנסת ויודעת לשאול את השאלות הנכונות. כי מה שהיא הבינה בניגוד לבני גנץ ולרב רפי זה שפוליטיקה היא מקצוע. צריך לדעת לעשות אותו, לא יעזור כמה אתה ביטחוניסט, כלכלן או איש חינוך דגול.

הולכים לקולנוע

תמונה: צילום מסך spotify

גם התחרות על הסכת הקולנוע לא היתה יותר מידי קשה, כי 'הולכים לקולנוע' הוא היחיד שמצאתי שמדברים בו אנשים שנשמע בקול שלהם שהם אוהבים סרטים, ולא רק כתחביב, ובטח שלא כמושא למחקר כמו ההסכת שלא נגיד את שמו שמנתח סרטים בעזרת פרופסורים והורג להם את הנשמה (או בעזרת רב חובל בפרק על טיטאניק – כן כן)
את אנשי 'הולכים לקולנוע' אתם בטח מכירים כקרין ונמרוד מ'טופגיק' או מ'watchmojo', ותוך כדי שהם גומרים ליוטיוב את מקום האחסון, יש להם גם הסכת שהוא חובה עבור מי שרוצה לקבל תמונת מצב על תעשיית הקולנוע והטלוויזיה.

אולי לא שמעתם על

על המשמעות

תמונה: צילום מסך spotify

עורך הדין והמרצה תמיר דורטל מארח כל מה שזז, ומה שלא זז הוא מזיז ומארח. חוקרים, אנשי ביטחון, רבנים וחברי כנסת ועוד, מדברים על כל הסוגיות הבוערות של השנים האחרונות, ונותנים עוד זווית הסתכלות על המשמעות של חיינו כאן.
עוד הסכת מוצלח שלו זה 'על המלחמה' שמנתח קרבות ומלחמות ממהלך ההיסטוריה

שנקל

תמונה: צילום מסך spotify

למי שיש יותר זמן לשמוע על סיבות יוקר המחיה והתרבות הארגונית המסורבלת בארץ, הפודקאסט של אושיית הרשת עידן ארץ וחברו רועי שוורץ יסביר לכם את כל התהליך הכלכלי והביורוקרטי שמתחיל בספר החוקים, עובר דרך משרדי הממשלה ומגיע עד לשפיץ של הסכין שבתוך החמאה על השיש שלכם. אם אתם ממש פריקים כלכליים ועידן ארץ חובבן בשבילם תוכלו לשמוע את 'הרגולטור' שהוא פודקאסט עם יותר מ150 פרקים רק על רגולציה.

גיבור תרבות

תמונה: צילום מסך spotify

אני צריך מישהי שתאהב אותי כמו ש'כאן' אוהבים לעשות עבודות סיכום על אירועים ואנשים (ובייחוד את מלחמת לבנון הראשונה)
אז לאוהבי גיבורים וביוגרפיות, הסכת שיספר לכם על הרבה מגיבורי התרבות המשפיעים בארץ ובעולם, מי למה וכמה הם היו, בחייהם וחלקם גם במותם.

צור ויעקבי

תמונה: צילום מסך spotify


חצי מרביעיית אנדרדוס ממשיכים את הפודקאסט המוצלח והשובר מצחוק 'יורים בנגמש' והפעם מחוץ לנגמש המגזרי ב'כאן – הסכתים', פחות בדיחות מגזריות ויותר סאטירה עוקצנית ודאחקות שנונות בין לבין וכל זה דחוס לפרקים של כ20 דקות, מה שמאפשר לכם לשמוע את ההסכת גם בנסיעות היותר קצרות


איזה פודקאסט פספסנו? ספרו לנו דחוף!

45
מוקצה | פחות
פחות
7

חולים על מוקצה? תעשו פה לייק>

מה רצית לומר?