כל מה שצריך לדעת לפני שמגיעים למימונה אצל החברים המרוקאים, כולל: לא להיבהל אם מנסים להשפריץ עליכם עם עלה חסה טבול בחלב, מה בתפריט ומתכון למופלטה.

שביעי של פסח, או פסח ב' כפי שקוראים לו רבים מאלו שלשמם התכנסנו כאן, הוא הרי לא יותר מערב המימונה. יש שיאמרו שפסח כולו הוא לא יותר מאשר הכנה לחגם של אחינו יוצאי צפון מערב אפריקה. בכל מקרה – לטובת מי מאיתנו שלא סגור על ההבדל בין תרבוש למופלטה ובשביל הפוליטיקאים שכבר צריכים להתכונן לבחירות מספר 5 – קבלו את המדריך המלא לאשכנזי במימונה.

מה זה מימונה?

למי אכפת? תבדקו בוויקיפדיה או משהו. אנחנו כאן כדי לעזור לכם להסתדר באירוע עצמו – לא כדי ללמוד עליו. חבורה של אשכנזים. תחמז'לכום.

אשכנזי במימונה | אילוסטרציה: giphy.com

מי מוזמן?

אחינו המזרחיים, כידוע, עושים באהבה או לא עושים בכלל. אתם באמת מוזמנים. כן כן, זו לא הנפצה. גם אם אתם לא החברים הכי טובים, גם אם מזמן לא נפגשתם – הרעיון של המימונה הוא לשבור מחיצות. אחרי שבוע שבו פחדתם להתארח או לארח מחשש קטניות, שרויה או לפתית – מגיעה המימונה שמזמינה אתכם פשוט להגיע. אלא אם כן הלכתם מכות בערב החג על חניה או משהו. במקרה כזה עדיף שתלכו למימונה של מישהו אחר. ליתר בטחון כדאי שתרימו טלפון לאיפרגן מהפלוגה (או מהשירות לאומי, גם בסדר. מהישיבה לא בטוח שיעבוד, כי יש מרוקאים דוסים שלא בהכרח עושים מימונה. אבל תנסו. תמיד טוב לשמור על קשר). ותשאלו "נו, אז מה נשמע וזה" הוא כבר ידע למה למה אתם מתכוונים.

לא צריך להידחף בכוח. אתם מוזמנים | תמונה: giphy.com

מה אומרים?

כותבים "תרבחו ותסעדו" אבל אין דבר יותר אשכנזי מלומר "תרבחו ותסעדו". ההגייה הנכונה היא משהו בסגנון "תְרְבְּחוּ צְ'עְדוּ". הכלל האולטימטיבי במרוקאית הוא פשוט להגות את כל האותיות בשווא נח. אם אתם לא מצליחים עדיף שתגידו פשוט "ערב טוב". "רמאדן כרים" אגב, שייך לחג אחר.

מכירים ת'אלו שאומרים שבת שלום בלי קשר רק כי יהודים? אתם לא רוצים להיות האלו במימונה | תמונה: giphy.com

מה לובשים?

תבואו קז'ואל.

סתם, המטרה שלנו היא כמובן להסביר מה לובשים המארחים שלכם. אז ככה, דבר ראשון, "השמלה הזאת" היא לא "גלביה" אלא "כפתן", לבוש מסורתי של יוצאי מרוקו. איך מבדילים? כפתן זה החגיגי עם העיטורים מסביב לצווארון, וגלביה היא זאת עם הכובע מאחורה. כשרואים מישהו או מישהי עם כפתן יפה במיוחד נהוג להגיד "כפתנא כפתנא וואלאק כופטנה" שזה בתרגום חופשי סתם נווו אנחנו לא כאלה רעים, לא נעבוד עליכם. אתם יכולים פשוט להגיד "פששש יפה לך ככה".

בכל מקרה – בתור האורח האשכנזי אין צורך באמת ללבוש שמלה. (אבל אפשר ומקובל, בטח אם אתם בת) מקסימום, תעשו סלפי עם תרבוש (כן נו, הכובע האדום הזה). מה שטוב לחבר מרכז גנרי מהליכוד מישראל הראשונה שהולך להתחכך בישראל השניה בלי טיפת חשומה בשביל תמיכה בפריימריז טוב גם לכם.

אותנטי להחריד | תמונה: giphy.con

מה אוכלים?

תְגִ'יכְּ סְכָנָה, הִישְ, יְעְבִּיווְכְּ זְ'נוּן, תְכּוּן הְזָ'אלָה, יִמְשִי לְכְלָא, מְזְרוֹבָּה, חְרָאמִיָה – כל אלו קללות במרוקאית. אז לא לבוא עם משפט כמו "וואי, ז'קלין! החראמיה שלך מטריפת חושים" כי זה ייגמר כנראה במיון. מצד שני גם אם אלו היו שמות של מאכלים ייתכן והייתם גומרים במיון – מהרעלת סוכר.

במימונה מגישים כמובן את מלכת הערב, המופלטה, המהירה והפשוטה יחסית להכנה. כדי לחסוך בבלגאן – שאר המאכלים הם כשרים לפסח, ורובם המוחלט מתוק. נכון, יש קצת פיצוחים, אבל התמה של הערב היא סכרת. את המופלטה, שהטעם שלה דווקא נייטרלי יחסית, נהוג לאכול עם דבש וחמאה. את המתוק תוכלו לאזן עם הז'בן, מתוק גם הוא כמובן. יש גם ריבות ועוגיות בוטנים, מרציפן, סיגרים (מתוקים, מתוקים), עוגות ועוגיות, יש גם תמר עם הפתעה בפנים – אגוז מלך במקום גלעין. גם מתוק מוות וגם סגולה לפרנסה או משהו כזה. בכל מקרה, זה בסדר. תורידו הכול עם תה נענע שנמזג לכם מגובה מטר. עם מלא סוכר.

לא להתבלבל, אגב. החסה לא מיועדת למאכל. בעל הבית ישפריץ עליכם חלב בעזרתה. סגולה לפרנסה. נשבעים.

"בואו פשוט נשפוך עלינו סוכר וזהו, לא ככה משפחת וקנין?" | תמונה: giphy.com

לכמה זמן נשארים?

אף אחד לא יגרש אתכם (כנראה, אנחנו לא מתחייבים לכם פה.) אבל למימונה לא באים כדי להשתקע – למימונה קופצים. אומרים "תְרְבְּחוּ צְ'עְדוּ", אוכלים מופלטה, קצת מחמיאים פה ושם, ועוברים למימונה הבאה (או חוזרים הביתה להכניס את כלי הפסח). יש עוד שצריכים להגיע. נו מה, אתם עושים פקק. הלאה, הלאה, להתקדם.

"לא שאני רומזת או משהו, ברוך, אבל אולי אנחנו פה כבר יותר מדי זמן?" | תמונה: giphy.com

מה באמת אשכנזים עושים?

אבל כמובן שאם אתם אשכנזים אמיתיים, גם השנה, כמו בכל שנה אחרי שתגניבו את המופלטה שהצלחתם להשיג, תתפנו לחגוג לבד בחושך את המימונה של האשכנזים, הלוא היא ה"רומפלנאכט". אגב, מקורות יודעי דבר מוסרים לנו שיש ביהדות אשכנז שנהגו לחגוג את סיום הרומפלנאכט בשתיית בירה. שובבים!

יאללה, "תְרְבְּחוּ צְ'עְדוּ", והכי חשוב, לעולם אל תודו שזה המימונה הראשונה שלכם. אנחנו לא רוצים אפילו לספר לכם על מה שנוהגים לעשות למי שזה המימונה הראשונה שלו. וואי וואי.

לא הצלחתי להתארגן על מימונה. אפשר מתכון למופלטה?

בטח. הנה:


תודה לנריה רפאל כנפו על הטיפים וההגייה הנכונה של התְרְבְּחו ולסבתא של אור כפרה עליה על המתכון

39
מוקצה | פחות
פחות
3

מה רצית לומר?