את משל העגלה הריקה הכניס לחיינו החזון איש. מה חשבתם שאיזה עגלה ריקה הביאה אותו? אבל מה בכל זאת יש בתוך העגלות הריקות? יצאנו לבדוק.

החילונים הם "עגלות ריקות" – הם לא מלאים בתורה ובמעשים טובים כמונו הדתיים. זה ידוע. אבל ידועים גם דברי חז"ל: "הבור ריק אין בו מים – מים אין בו, אבל נחשים ועקרבים יש בו" – מכאן אנחנו למדים שאין כזה דבר "עגלות ריקות" ממש ממש. יצאנו, אם כן, לבדוק מה הם הנחשים והעקרבים שיש לחילוינים בתוך העגלה הריקה. הינה שישה דברים שבהם החילונים יותר טובים:

1 | אנגלית

"אנחנו לא צריכים את כל הסרטים ומשחקי המחשב והדרמות שהחילונים ממלאים בהם את כל הזמן הריק וחסר המשמעות שלהם. אנחנו יש לנו ברוך השם את אביי ורבא וייאוש שלא מדעת. יש יותר דרמטי מזה?" בסדר, אולי הוא צודק, הרב, אבל בינתיים העגלות הריקות העמיסו קצת אנגלית מהמשחקי מחשב והסרטים ואנחנו נשארנו עם לדעת מה זה נפקא מינא. למאי נפקא מינא? שדתיים יוציאו ציון גבוה יותר בחידונא דארמיתא. יופי, גם משהו.

תרגום לתמונה: האם יש כאן מישהו שדובר אנגלית? האם אתם ידידיי, דוברי אנגלית? | תמונה: giphy.com

2 | איכות הסביבה

חילונים יותר דואגים לאיכות הסביבה. עזבו רגע את הוויכוח אם שימוש בחד־פעמי יביא לקץ העולם או לא (לא), אם למחזר זה מטורף או לא (כן) וכל זה. אנחנו מדברים על עצם האכפתיות מהסביבה. חילונים מובילים בזה, אין מה לעשות. כמובן, כמובן, אפשר להסביר בקלות איך מי שמבין שהעולם הזה הוא ממילא בר חלוף מעדיף להשקיע באיכות הסביבה של העולם הבא וכו' וזה רק בגלל שהם מנסים איכשהו למלא בערכים מומצאים את כל החלל שיש אצלם בגלל שאין שם תוירה וכו' וכו'. נו, עדיף לפחות שישקיעו את זה באיכות הסביבה ולא בזימה ופריצות. רק שיעזבו אותנו, אה?

טוב נו, זה לא באמת בעיה לשטוף כלים כשיש לך ילד אחד וחתול. לא ככה? | תמונה: giphy.com

3 | חוש אופנה

כן, כן, הציבור הדתי כבר התקדם – הסטיגמה על הדובון והעוזי כבר לא רלוונטית. נכון. אפילו שורש עם גרביים ו"מכנסי ברוגז" אפשר לראות פחות ופחות. אבל בואו, יש עוד המון לאן להתקדם. כאילו כשהכניסו לדוסים לראש את דיני הסדר של גזיזת ציפורניים על פי ההלכה, לא נשאר מקום להבנה הבסיסית של התאמת צבעים ולעובדה שיש בעולם עוד סוגי נעליים חוץ מרדבק ובלנדסטון. אפילו את הדתלשים אפשר לזהות לפי איך שהם נראים. לעומת זאת, העגלה של החילונים – גם זו המטאפורית שבה אנחנו עוסקים, וגם זו הפיזית – מלאה בבגדים ממיטב האופנה.

"בסדר, אז החילונים טובים יותר בדברים הגשמיים האלה. יואוו שוק" | תמונה: giphy.com

4 | ידע כללי

רגע, הופה, אל תקפצו. כן, זה סעיף קצת טריקי – דוסים ללא ספק יודעים הרבה דברים. כשאין לך טלוויזיה ואתה קורא המון ספרים, אתה בהחלט עלול לצבור לא מעט ידע – בטח אם סיימת את כל הספרים בבית ואז גם את כל הכרכים של האינציקלופדיה. כל זה טוב ויפה. אם היינו מדברים על ידע כללי בדגש על המילים בעברית של הפסיכומטרי ולא כולל ידע על תרבות הפופ, סיכוי טוב שהדוסים היו לוקחים. אבל תכניסו שירים שהם קלאסיקות, סרטים שהם קלאסיקות, סלבס בילנאומיים, מקומות בעולם (עיין ערך), מה הקשר בין קים לקניה וכדומה, והרי לך דוסים שהם חבורה של בורים ועמי ארצות. אז יאללה, גם את זה נכניס לעגלה של החילונים. מה נעשה.

וגם – חילונים רואים יותר טלוויזיה, אז הם רואים יותר שעשועונים של ידע כללי. | תמונה: giphy.com

5 | מקומות בעולם

חילונים מטיילים יותר בעולם ולכן מכירים יותר את העולם. אבל – אל תיפול רוחנו. במקומות בארץ אנחנו הרי לוקחים בהליכה. חחחח הבנתם? לוקחים בהליכה… כי מטיילים כאילו? לא משנה. אגב, על פי נתוני הלמ"ס, ההכנסה של משק בית חילוני גבוהה ב־32% מדתי (שאינו חרדי), ולכן כמובן ברור שהם יטוסו יותר למקומות בעולם. אבל מה, עכשיו עם הקורונה בורא עולם אומר להם: לא לא, תשארו בארץ ביחד עם כל הדתיים ואפילו בזה לא תהיו יותר טובים מהם. תודה רבה השם יתברך!

חילונים בדרכם לספוג עוד קצת טומאת ארץ העמים | אילוסטרציה: giphy.com

6 | אוכל

אל תאמר אי אפשי באכילת חזיר אלא אפשי ואפשי אך מה אעשה ואבי שבשמים גזר עליי! – חז"ל כבר לימדו אותנו שאפילו על אוכל של חילונים אסור לומר איכס. אחינו שעדיין אינם שומרי כשרות, זוכים לחוות לא מעט סוגי מאכלים שהדתיים לא זכו. כלומר זכו שלא. תלוי איך מסתכלים על זה. אבל עזבו רגע את האוכל הלא כשר, זה קל.

חילונים, אולי בגלל שהם יותר רוצים לנצל את העולם הזה, יודעים יותר להינות מאוכל באופן כללי. להשקיע, להתפנפן, לבחור מסעדה לא רק לפי הקופונים של גרופון. יאכלו ענווים וישבעו. אנחנו נאכל סעודה בעולם הבא סעודת לוויתן ושור הבר. או כמו שאומר ידידינו אשר בן אבו: להם יש את האוכל והשולחן שלהם, ולנו ברוך השם יש את השולחן ערוך שלנו לא מאסטר שף ולא שמאסטר שף, ועכשיו לפתוח דף לג עמוד ב, תוספות דיבור המתחיל אנו רצים ליד השורה השניה ברחבות.

(שנייה לפני שאתם נעלבים, כמובן שחשוב להדגיש – לא כל הדתיים ולא כל החילונים. בסדר? ברור שאתם אישית יותר טובים מהחילונים גם בזה. אנחנו מדברים על החילוני הממוצע מול הדתי הממוצע.)

88
מוקצה | פחות
פחות
26

חולים על מוקצה? תעשו פה לייק>

מה רצית לומר?