לאינטרנט שפה משלו, אבל לא צריך להתייאש. אנחנו כאן כדי לעזור. מה זה אב"ה, אמל"ק, קופיפסטה, קבוצות תיוג ועוד המון מונחים. "כנסו כנסו" כמו שאומרים באינטרנט

למי מאיתנו זה לא קרה: אתם נקלעים לדיון במרשתת ופתאום מרגישים שכולם סביבכם מדברים בשפה שאתם לא מבינים. או שאתם נכנסים לקבוצה חדשה בפייסבוק (למשל קבוצת "כל הקושיות נכונות" המעולה) ומשוכנעים לגמרי שחלק מהשיח שם לא מתנהל בעברית. מכירים? אז מזל שאנחנו פה עם מילון המונחים השלם, המקיף והמדויק ביותר. פספסנו משהו? ספרו לנו בתגובות.

 • אאל"ט: אם אני לא טועה. כמו רבים מהביטויים ברשימה הזו, מדובר בראשי תיבות.
  לא לא, רגע, לא התכוונתי להסתייג ולומר שאני לא לגמרי בטוח האם מדובר בראשי תיבות. אאל"ט זה ראשי תיבות של אם אני לא טועה. אם אני לא טועה.
 • אב"ה: אני בתגובה הראשונה. מישהו שאל שאלה בקבוצה והוסיף אב"ה? הוא מתכוון שאת התשובה שלו הוא יכתוב בתגובה הראשונה. מעניין לשים לב שבאותה מידה זה גם ראשי תיבות של אני בתגובה השניה, השלישית, החמישית ואפילו ה־600.
 • AMA/אמ"א/שא"ה: מונח ותיק במרשתת שהוא ראשי תיבות באנגלית של Ask Me Anything או בעברית "שאלו אותי הכול". כינוי לפוסט שמופיע לרוב בקבוצות, ובו, לאחר הצגה קצרה של עצמו, הכותב מזמין את העוקבים לשאול אותו כל דבר שיחפצו. כמובן שאם תכתבי פוסט "היי, אני מוריה, AMA" זה לא ממש יגרור גל של שאלות, אבל נסי לכתוב "היי, אני מוריה, אמא לתריסר, קטועת יד, מזדהה כהקסדצימלית ונשואה לבן של הרב מוכרוביץ'". סיכוי טוב שאכן ישאלו אותך הכל.
 • אמ;לק: תרגום של המונח הלועזי TL;DR שמשמעותו היא "ארוך מדי – לא קראתי".
  במקור הביטוי שימש כתגובה רוטנת על טקסט ארוך מדי, אך כיום, בעקבות הדף בעל השם הזהה, הביטוי משמש ככותרת לתקציר של הטקסט: "הינה תקציר למי שהטקסט ארוך מדי עבורו ולכן לא יקרא". משמש גם כפועל: "תאמלק לי בבקשה", "מישהו יכול לאמלק?" וכד'
 • בלת"ק: בלי לקרוא תגובות קודמות. יש לך תשובה או תגובה טובה לפוסט במרשתת. אבל רגע, אולי מישהו כבר הגיב את ההברקה הזו? ובכן במקרה זה פשוט משתמשים בבלת"ק ומודיעים לכל מאן דבעי שלא קראתם את התגובות הקודמות ואתם מתנצלים אם אתם חוזרים על מה שכבר היה. יכול גם לשמש כפועל "טוב, אולי תפסיק לבלתק?"
 • לט מי גוגל איט פור יו: או בקיצור – LMGTFY. כאשר מישהו שואל ברשתות החברתיות שאלה שאת התשובה עליה הוא יכול היה למצוא בחיפוש פשוט בגוגל – נענה לו "גוגל איט".
  עבור אנשים מעצבנים במיוחד ששואלים בפעם החמישים "רגע אז קורונה זה חידק או וירוס?" נערוך את החיפוש בעצמנו ונשלח לינק לתוצאות החיפוש.
  אגב, אם בני שיחכם מתקשים במיוחד אתם יכולים להפיק להם לינק מיוחד שמדריך אותם בדיוק כיצד לחפש בגוגל, דרך האתר הזה.
הסבר מאיר עיניים | צילום מסך
 • מוחכוורת: פנייה אל חכמת ההמונים. "מחכוורת: יש למישהו המלצה על טכנאי טוסטרים?"
  נפוץ גם בצירוף תחום ספציפי. לדוגמה, בתחילת פוסט שבו עוד אב שזה עתה זכה בילדו הרביעי מחפש רכב שבע מקומות אפשר לכתוב "מוחכוורת רכבים".
 • מניפסט: ביטוי שלאו דווקא קשור לרשתות חברתיות, אבל נמצא בשימוש די תדיר. הכוונה לפוסט ארוך שבו הכותב מביע את דעתו בצורה די מפורטת. מוכר מהביטוי "נשמע כמו מניפסט במסווה של שאלה וזה לא אוקיי בכלל".
 • ניטפוק, נטפקן: ניטפוק (או נוקדנות בעברית) הוא היטפלות לפרט קטן ושולי ותיקון שלו. מקור המילה במילה האנגלית Nitpicking (מילולית: פליית ביצי כינים). מי שנוהג לנטפק הוא "נטפקן".
  "המילון שלכם נחמד, אבל האמת שבערך ניטפוק לא ממש דייקתם. לפי כללי האקדמיה ללשון התעתיק של ניטפוק היה צריך להיות דווקא עם כ' ולא עם ק'. היה שווה לציין את זה."
 • נישתי: מתאים לנישה מסוימת, לא כולם יבינו. בדרך כלל ציון שמה שכתבת הוא "נישתי" יגרום לכך שהרבה אנשים יגיבו כדי להוכיח שגם הם כל כך מיוחדים וחלק מהנישה הזו.
 • נצל"ש: עוד ראשי תיבות, והפעם: ניצול שרשור. שריד מימי הפורומים העליזים של תפוז, כיפה, ואפילו ערוץ 7. מישהו מתחיל דיון, ואתה בוחר להסיט אותו לכיוון אחר שיותר מעניין אותך. כמובן שיש לפתוח בהתנצלות: "סליחה שאני מנצלש, אבל…".
 • קבוצת תיוג: כינוי לקבוצה או דף באינטרנט שמטרתם היחידה היא לתייג אותם בתגובה לפוסטים אחרים ולגרוף לייקים. כמה דוגמאות: "כל כך הרבה אמת, כל כך מעט מורא", "איזה דבר מוזר לשקר לגביו", "נשמע כמו איסוף נתונים בחינם לכתבה במוקצה וזה לא אוקיי בכלל", "כשהמימ בעברית – נהפוך ב180 אופקית" וכמובן גם פה האנגלית מציעה לנו עוד שלל דוגמאות נהדרות: "This is not an airport, no need to announce your departure.", שמשמש כתגובה מצמיתה לעוד מישהו שמכריז בזעם שהוא יוצא מהקבוצה, "What a terrible day to have eyes" ועוד רבות.
 • קופיפסטה: מדובר בתופעה נלוזה במרשתת בה טקסט מסוים משוכפל שוב ושוב (קופיפסטה מלשון קופי פייסט). פעמים רבות זוהי דרך ללעוג לכותב הטקסט, או חגיגה משותפת על גביו של טקסט מזוויע. שימוש נפוץ בקופיפסטה, הוא כאשר מישהו מגיב תגובה נוזפת בקבוצה מסוימת ובתגובה הוא מקבל בדיוק את אותו טקסט מועתק ומודבק עשרות פעמים. המהדרין מוסיפים אימוג'י.
55
מוקצה | פחות
פחות
2

מה רצית לומר?